Struju ćemo 2025. dobijati iz svemira!
Naučnici Nacionalne američke svemirske agencije (NASA) rade na razvijanju satelita u obliku čaše za koktele koji će do 2025. godine moći da snabdeva Zemlju čak trećinom potrebne električne energije.
Dizajn
Ovaj satelit dizajnirao je dr Džon Mankins, koga je NASA zadužila da ispita mogućnosti korišćenja solarnih panela za slanje struje na Zemlju. On je osmislio neverovatan satelit nazvan „satelit sa solarnom elektranom putem velike fazne rešetke“ ili SPS-ALFA, koji će biti lansiran do 2025. Tehnologija bi omogućila da se energija šalje na Zemlju, gde bi svojevrsne trafostanice tu struju prikupljale i slale je dalje potrošačima.
Sam satelit imao više hiljada tankih zaobljenih delova nalik ogledalima, koji bi se kretali kako bi prikupili što više Sunčeve energije. Unutrašnjost SPS-ALFA takođe bi bila postavljena velikim fotonaponskim ćelijama, koje bi energiju Sunca pretvarale u mikrotalase. Ovi mikrotalasi bili bi poslati na Zemlju sa dna „čaše za koktele“.
Jeftino
Mankins tvrdi da bi ovaj sistem bio mnogo jeftiniji od nekih alternativa, poput jednog zraka koji bi obilazio Zemlju.
- Ovo je novi, biomimetički pristup korišćenju svemirske solarne energije. Ako bude uspešan, ovaj projekat će omogućiti izgradnju velikih platformi od hiljada sitnih delova koji mogu da pošalju na daljinu hiljade megavata, i to veoma jeftino, bežičnim putem - rekao je on.
Solarna energija u svemiru je milijardu puta jača nego ona koju je moguće prikupiti na Zemlji, a slanje struje iz svemira moglo bi da reši sav nedostatak energije na našoj planeti.
Prve provere
Prošle godine naučnici sa Univerziteta Stratklajd isprobali su u svemiru opremu koja bi mogla da prikuplja energiju i šalje je na Zemlju pomoću mikrotalasa ili lasera. Projekat je takođe bio deo istraživanja NASA.
Cilj je da jednog dana naprave čitave rojeve ovih satelita, koji bi strujom snabdevali cele gradove ili čak države. Oni ne bi samo zamenili trenutne elektrane već bi mogli da šalju energiju u ugrožena područja ili delove sveta bez struje. Prijemnici na Zemlji bi mikrotalase ili laserski zrak pretvarali u upotrebljivu električnu energiju.
- Svemir je neverovatan izvor solarne energije i imamo prednost što tu energiju možemo da prikupljamo bez obzira na to da li je noć ili dan i da li je sunčano ili oblačno - rekao je dr Masimilijano Vasil, profesor Univerziteta Stratklajd.
Stara ideja
Ideja o solarnim elektranama u svemiru razvijena je početkom sedamdesetih godina. Taj stil dobijanja struje je privlačniji jer je u svemiru, zbog nepostojanja atmosfere, moguće lakše i brže prikupiti velike količine energije Sunca. Osim toga, prikupljanje je moguće u bilo koje doba dana.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta