"Imala sam 6 godina kada su me osakatili" Sekli je bez anestezije, plakala je zbog bolova svaki put kada je morala da vrši nuždu
U Somaliji, Gvineji i Džibutiju, većinu devojčica obrezuju - oko 90 odsto stanovništva. Veruje se da genitalno sakaćenje osigurava nevinost mlade devojke, što se izuzetno ceni u ovim sredinama.
Prema nedavnom izveštaju Unicefa, Dečjeg fonda Ujedinjenih nacija, više od 230 miliona devojčica i žena je genitalno osakaćeno širom sveta. Samo u Africi, genitalno je osakaćeno više od 140 miliona žena i devojaka, navode u izveštaju, a jedna od ovih žena je Šamsa Šarave.
Šamsa je govorila o odluci da se podvrgne rekonstruktivnom zahvatu nakon što su joj klitoris i stidnica odstranjeni pre 25 godina, kada je bila šestogodišnja devojčica.
Genitalno sakaćenje obavili su u Somaliji članovi njene šire porodice i babica, kod kuće, bez anestezije. Šamsa kaže da je tokom odrastanja imala jake bolove tokom svake menstruacije. „Samo sam želela da nikada više ne osetim bol", kaže ona.
"Sada znam kakav je osećaj biti žena u potpunosti"
Krajem 2023. godine kada je imala 30 godina, Šamsa je odlučila da istraži mogućnosti rekonstruktivnog zahvata da okonča njenu agoniju.
Već je živela u Ujedinjenom Kraljevstvu i na društvenim mrežama se borila protiv genitalnog sakaćenja žena. Znajući da mnoge žene koje su u istoj situaciji ne znaju da li mogu bilo šta da učine da poboljšaju kvalitet života, odlučila je da podigne svest o mogućnostima rekonstruktivnih hirurških zahvata.
„Nema dovoljno informacija o samoj operaciji, zato o tome i govorim", kaže Šamsa. „Prestravila me je pomisao da će me ponovo seći, iako je ovoga puta to bilo uz moj pristanak. Ali, morala sam to da uradim zbog mog mentalnog zdravlja", dodala je.
U Somaliji, Gvineji i Džibutiju, većinu devojčica obrezuju - oko 90 odsto stanovništva. Veruje se da genitalno sakaćenje osigurava nevinost mlade devojke, što se izuzetno ceni u ovim sredinama.
"Biti rezan bez anestezije je sakaćenje. Bilo je užasno. Bila sam u tolikom šoku da sam utrnula. Trebalo je oko sat vremena da se završi, ali se činilo mnogo duže. Kada sečivo udari u kožu, osećate sve. Previjali su nam noge 24 sata i nedelju dana nismo mogli da hodamo. Nosili su nas do toaleta i hranili u našim sobama jer nismo mogli da ustanemo.", rekla je Šamsa.
"Zarastanje je trajalo dve nedelje, a ni tada nije zaraslo kako treba. Plakala bih svaki put kada bih morala da piškim mesecima nakon toga. Posle iskušenja bila sam užasnuta. Bila sam u šoku i nisam razumela šta se dešava. Imala sam šest godina, a bol je bio nepodnošljiv", ispričala je u potresnoj ispovesti.
Mnogi u Somaliji povezuju nevinost žena sa čašću porodice. Veruju da čast porodice ostaje neokaljana ako se devojke genitalno sakate. U Somaliji smatraju da neobrezane žene nisu moralne ili da imaju jak seksualni nagon, za koji veruju da može da uništi ugled porodice.
Rekonstrukcija klitorisa se obavlja iz funkcionalnih razloga, a ne zbog estetike. Ona obuhvata rekonstrukciju klitorisa i usne stidnice i uklanjanje cista i ožiljnog tkiva kako bi se smanjio bol i obnovio seksualni život žene.
Nakon mnogo istraživanja, Šamsa je otkrila da je jedina mogućnost za njoj potrebnu operaciju u Nemačkoj. Otvorila je stranicu za prikupljanje sredstava i uspela je da sakupi 28.000 evra.
Uprkos velikodušnosti ljudi, od kojih neki nikada ranije nisu čuli za genitalno sakaćenje žena, nije uspela da sakupi dovoljno novca za operaciju i sopstvene troškove.
Na kraju je potrošila više od 34.000 evra za brigu o ćerki tokom njenog odsustva, let u Nemačku i operaciju i zapala u dugove, a bolnici treba da isplati još 3.800 evra.
„Nisam mogla da odem na kontrolni pregled jer ne mogu to da priuštim", kaže Šamsa koja još od operacije nije bila kod doktora.
„Plaćati popravku štete koju niste sami izabrali ili je niste načinili je zaista nepravedno."
Bonus video:
UŽIVO "OVDE JE REČ O GREŠCI STRUKE, VAŽNO JE DA USLEDI KAZNA DA BI TO BIO NAUK" Vučić: Ne možemo više da izgubimo ni jednog deku niti jedno dete