SAZNAJTE SVE O MALIGNIM TUMORIMA USNE DUPLJE: Dr Igor Đan otkriva šta su glavni FAKTORI za nastanak BOLESTI i koji su simptomi
Rak usne duplje je jedan od najčešćih kancera, ako ne i najčešći, kada su u pitanju maligni tumori vrata i glave.
Šta predstavlja glavne faktore rizika za nastanak bolesti, koji su simptomi, kako se uspostavlja dijagnoza i koliko je uspešno lečenje, za Lenu govori dr Igor Đan, onkolog.
Dr sc. med. Igor Đan, naučni saradnik, radijacioni onkolog u Institutu za onkologiju Vojvodine
- Maligni tumori glave i vrata po učestalosti zauzimaju sedmo mesto u svetu u odnosu na sve malignitete. Pored karcinoma usne duplje, u maligne tumore glave i vrata spadaju i karcinomi larinksa, hipofarinksa, orofarinksa, nazofarinksa, sinonazalnih šupljina, kao i pljuvačnih žlezda.
Najčešća forma malignih tumora usne duplje je planocelularni karcinom i javlja se u više od 90 odsto slučajeva. Tipovi karcinoma usne duplje su: karcinom unutrašnje strane obraza, tvrdog nepca, poda usne duplje, desni, usana, jezika, kao i karcinom pljuvačnih žlezda.
AKO IMATE OVE SIMPTOME - ODMAH KOD LEKARA!
Nažalost, mnogi ne obraćaju pažnju na simptome, često ih, posebno u jesen i zimu, povezuju s nekom respiratornom infekcijom.
- Ni u kom slučaju se ne smeju zanemarivati simptomi kao što su: osetljivost usne regije, istanjena koža usta, bol jezika, bol vilice, otežano gutanje, osećaj stranog tela u grlu, otok na vratu. Čim se ovi simptomi jave i traju duže od tri nedelje, moramo posetiti nadležnog lekara i sa uputom otići kod specijaliste.
Kako da prepoznamo da li je ranica u ustima nastala od tvrde hrane, proteze, lošeg zagrižaja ili je znak bolesti?
- Maksilofacijalni hirurg, kao i ORL specijalista najbolje će proceniti da li je reč samo o običnoj ranici u ustima ili nečemu mnogo opasnijem.
UTIČE I GENETIKA
Zbog čega se javljaju ove vrste karcinoma?
- Najvažniji faktori rizika su prekomerna upotreba alkohola, pušenje ili žvakanje duvana, preterano izlaganje sunčevoj svetlosti, kao i seksualno prenosivi humani papiloma virus.
Koliko se oboljenje vezuje za genetski faktor?
- I genetski faktori, naravno, mogu znatno da deluju. Uz uticaj okoline, oni mogu dovesti do širokog spektra genskih i molekularnih promena.
Da li su sve generacije podložne nastanku raka?
- Najčešće obolevaju osobe starije od 40 godina. Srednja vrednost godina obolelih od karcinoma usne duplje je 63, a tek svaki peti oboleli je mlađi od 55.
GDE JE NAJOPASNIJI?
- Ako bih morao da odredim, to su rak jezika i poda usne duplje. Ukoliko su tumorske lezije većih dimenzija na pomenutim lokalizacijama, hirurški pristup je veliki izazov i lečenje se sprovodi kombinacijom hemioterapije ili biološke terapije uz radioterapiju. To može da donese benefit pacijentu, ali ne u onoj meri kao i kada je prethodno moguće operativno uklanjanje tumorske promene.
Kako se uspostavlja dijagnoza i kolika je stopa preživljavanja ako se rano počne s terapijom?
- Kada se pacijent javi kod maksilofacijalnog ili ORL specijaliste, ako postoji sumnjiva promena u regiji usne duplje, uradi se biopsija. Nakon dobijanja patohistološkog nalaza i verifikovanja bolesti potrebno je precizno odrediti stadijum bolesti pomoću UZ, CT i/ili MR. Ako je reč o ranom stadijumu, mogućnost izlečenja je veoma velika.
Da li se često javljaju recidivi?
- Nažalost, u više od 60 odsto slučajeva bolest se otkrije u 3. ili 4. stadijumu, kada postoje i lokalne metastaze u limfnim čvorovima - tada nije u potpunosti moguće uništiti sve tumorske ćelije, pa se javljaju recidivi.
APEL NADLEŽNIMA
Koliko proces ozdravljenja ruši to što u Srbiji nisu prisutne sve metode lečenja?
- Kada dođe do recidiva, lokalno ili se javljaju udaljene metastaze, mogućnosti lečenja kod nas se razlikuju od mogućnosti u EU i USA. Pod savremenim tretmanom rekurentne i metastatske bolesti u svetu podrazumeva se upotreba imunoterapije (same ili uz hemioterapiju) kod pacijenta koji imaju pozitivne biomarkere za upotrebu imunoterapije. U ostalim slučajevima je najbolji pristup kombinacija hemioterapije i biološke terapije.
U Srbiji se već osam godina koristi kombinacija biološke i hemioterapije, ali ne i za metastatsku bolest, i bez mogućnosti terapije održavanja. Dakle, nepotpuno i okrnjeno. Imunoterapija trenutno uopšte ne može da se koristi! UMOS i Udruženje onkologa glave i vrata nadaju se da će se u skorije vreme naši pacijenti lečiti prema dokazanim i proverenim protokolima.
Šta još imate da poručite našim čitaocima?
- Istakao bih da su prevencija, kao i rano otkrivanje karcinoma usne duplje od ključnog značaja. Ako budemo vodili računa o prevenciji, smanjiće se broj obolelih od karcinoma usne duplje, a oni koji ipak obole nadamo se da će ubrzo moći da imaju onkološki tretman kakav zaslužuju.
Kurir.rs/Lena/B.M.
Bonus video:
VUČIĆ ODRŽAO SASTANAK SA VOJNIM VRHOM I ŠEFOVIMA SLUŽBI: Srbija mora biti sposobna da zaštiti svoj narod od svakog agresora! (FOTO)