Čuvarkuća je Uskršnje jaje koje se prvo ofarba na Veliki petak. Ono ima ulogu zaštitnika doma i ljudi koji u njemu žive od zla i nevolja.

Još se u našem narodu naziva “čuvar”, “stražar”, “stražnik” i za njega se veruje da ima posebnu moć. Kako mu i samo ime kaže, ono čuva ukućane i donosi sreću i blagostanje, tera zle sile i demone od kuće i ukućana. Zbog toga se čuva cele godine, dok se ne zameni drugom čuvarkućom.

Po pravilu se čuvarkuća uvek boji u crveno i tako simbolizuje nevino prolivenu Hristovu krv. Jaje je samo po sebi simbol života. Pile samo iznutra razbija ljusku i izlazi na svetlost dana u život. Takođe, Marija Magdalena je caru Tiberiju poklonila jaje govoreći mu da je Isus vaskrsao i time ukazala na nov život – večni život.

jajecrvenocuvarkuca-1.jpg
Profimedia 

Običaj je da se čuvarkuća u Vaskršnje jutro stavi u činiju sa vodom u koju su potopljeni i bosiljak, zdravac i dren. Tom vodom umivali bi se ukućani, naročito deca, kako bi bili zdravi i rumeni. Običaj je, takođe, da se na uskršnje jutro deca „pomiluju“ crvenim jajetom po čelu kako bi bila zdrava, a ovaj čin istovremeno simbolizuje krštenje.

Stara čuvarkuća bacala bi se na Veliki petak preko krova kuće, ili bi se često zakopavala u dvorište, polje ili vinograd jer se verovalo da štiti useve od grada i štetočina. Neko je baca i u reku, da odnese sva zla i nesreće koje su pale na njega, umesto na kuću koju je sačuvao.

Veruje se da čuvarkuća donosi blagostanje i sreću u dom, pa je mnogi čuvaju u posebnim ukrasnim posudama.

jajecrvenocuvarkuca-3.jpg
Profimedia 

(Kurir.rs/A.M./Opanak)

Bonus video:

02:36
Farbanje jaja uoči Uskrsa po Gregorijanskom kalendaru Izvor: Kurir televizija