Svaka maslina blagotvorno deluje na organizam: bogate su vitaminima A, E, D, K, mononezasićenim i polinezasićenim masnoćama, omega 3 i 6 masnim kiselinama, antioksidansima, polifenolima i flavonoidima...

Italijani ih obožavaju, gotovo da nijedno jelo ne mogu da zamisle bez maslinovog ulja. Smatraju da samo jedna mala kašika dnevno može da spreči suženje krvnih sudova i procese oksidacije u organizmu, smanji krvni pritisak i nivo šećera u krvi, a takođe poboljšava i mineralizaciju kostiju.

profimedia0362537547.jpg
Profimedia 

Ekstradevičansko maslinovo ulje

Ovo ulje smatra se najkvalitetnijim. Dobija se hladnim ceđenjem plodova masline. Veruje se da je najzdravije jer se proizvodi isključivo mehaničkim procesima. Hladno ceđeno ulje nastaje s prvim ceđenjem maslina na temperaturi do 30°C, bogatog je ukusa i mirisa. Razne salate, marinade i prelivi ne mogu bez njega, a preporučuje se i za prženje i dinstanje jer se raspada na temperaturi od 190 do 210°C.

U službi lepote i zdravlja dovoljno je da konzumirate dnevno samo jednu malu kašiku ovog ulja.

Naš savet je da ulje konzumirate sveže, ali pripazite, jer vremenom može da oksidira i izgubi svojstva. Držite ga u tamnim flašama, na hladnom mestu (daleko od šporeta ili drugog izvora toplote), i to dobro zatvorenog, da čep ne propusti vazduh.

ulje-shutterstock.jpg
Shutterstock 

Devičansko maslinovo ulje

Ovo ulje se takođe dobija bez hemijske prerade, ali ima nešto veći procenat slobodnih masnih kiselina. Prihvaćen standard u svetu je da ulje sa oznakom extra virgine ima manje od jedan odsto slobodnih masnih kiselina, a najbolje je ono koje sadrži 0,2 odsto. Preporučuje se da ga koristite za salate, a u jela ga stavljajte tek pred kraj kuvanja.

Rafinisano maslinovo ulje

Dobija se iz devičanskog maslinovog ulja postupkom koji ne izaziva promene u strukturi triglicerida. Sme da sadrži do 0,3% ostatka slobodnih masnih kiselina. Uglavnom ga koriste za salate oni koji ne vole miris maslina u jelu.

Ulje od komine masline

Pravi se od ostataka maslina posle ceđenja, i daleko je jeftinije od ekstradevičanskog i devičanskog maslinovog ulja, ali mu je i kvalitet lošiji. Pazite, ne preporučuje se za prženje!

(Kurir.rs/B.M.)

profimedia0341090892.jpg
Profimedia 

Bonus video:

02:45
Žene prave sapun od jestivog, iskorišćenog ulja Izvor: Kurir televizija