OPREZ: Desetak virusnih infekcija godišnje nije znak za uzbunu
Dr Mirjana Mićović, pedijatar u Domu zdravlja Stari grad, rekla je za Dr Kurir da su od virusnih infekcija najugroženiji oni koji se kreću u velikim grupama, prevoznim sredstvima, školama, vrtićima, odnosno na svim mestima gde je cirkulacija ljudi velika i gde oni stupaju u relativno bliske odnose.
- U kolektivima kao što su vrtići i škole dešava se da za svega nekoliko dana većina dece oboli ukoliko se u te objekte unese neka infekcija. Virusi kod najmlađih mogu da budu blagog toka i da se manifestuju samo povišenom temperaturom, slabijim apetitom, curenjem nosa i povremenim kašljem. Međutim, ukoliko je infekcija jačeg intenziteta, dete obavezno mora da se odvede na pregled kod lekara pedijatra. Tokom godine, u dečjem uzrastu, normalno je da mališan ima desetak virusnih infekcija u trajanju od po nekoliko dana. Alarm za roditelje može biti ukoliko bolest traje duže, ako je danima praćena visokom temperaturom, a javljaju se i izrazita malaksalost, loš apetit i izražena glavobolja. Odlazak kod lekara u tom slučaju je neophodan - naglasila je Mićovićeva.
Prema njenim rečima, najbolja zaštita od virusa kod sasvim male dece jeste provetravanje prostorije u kojoj dete boravi, šetnja na svežem vazduhu i ishrana bogata vitaminima.
- S obzirom na sve rasprostranjeniju lošu naviku roditelja da savete u vezi s lečenjem deteta traže na internetu i primenjuju ih bez konsultacije s lekarima i farmaceutima, idealno bi bilo da samostalno ne ordiniraju bar antibiotike, jer oni u slučaju virusnih infekcija nemaju nikakvog efekta, a dovode do poremećaja imuniteta - upozorila je dr Mićović.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)