Vodite računa Lako zamaranje, gušenje, bol u grudima, vrtoglavice, nesvestice, ali i oticanje nogu simptomi su koji mogu da ukažu na poremećaj rada takozvanih srčanih filtera, zato se ne smeju zanemariti

Počeli ste da primećujete da se veoma lako zamarate, a ponekad čak osetite i da se gušite. Najviše vas plaši činjenica da ne možete da ležite na ravnom jer osećate bol u grudima, a česte su i vrtoglavice, nesvestice, pa čak i gubitak svesti. Neobično je i to što vam, pored svega toga, osetno otiču i noge. Stručnjaci upozoravaju da ta zdravstvena stanja nikako ne bi trebalo zanemarivati jer mogu ukazivati na oboljenja srčanih zalistaka, a ukoliko se ne leče, mogu da dovedu do slabljenja, ali i do otkazivanja srca.

Profesor dr Milan Nedeljković, kardiolog i pomoćnik direktora KCS, objasnio je da na srcu postoje četiri zaliska koji funkcionišu kao ventili, a njihova uloga je u tome da krv propuštaju samo u jednom pravcu.

- Poremećaj rada srčanih zalistaka može nastupiti tako što se oni suze, pa počnu da onemogućavaju da krv normalno teče u pravom smeru. Može da se dogodi i da se ne zatvaraju dobro, što dovodi do vraćanja krvi u smeru suprotnom od njenog normalnog toka. Te situacije za posledicu imaju povećano naprezanje srčanog mišića, što dovodi do progresivnog slabljenja i popuštanja tog organa. To otežava život, a krajnja posledica može biti smrt. Zato je važno oboljenja prepoznati na vreme jer u velikom procentu slučajeva postoje metode lečenja koje mogu zaustaviti napredovanje srčane slabosti, smanjiti ili čak eliminisati simptome oboljenja i produžiti život - istakao je dr Nedeljković.

Prema njegovim rečima, akutno, odnosno brzo nastalo oboljenje može dovesti do izrazitih simptoma, poput edema pluća, kardiogenog šoka, pa čak i smrti.

- U hroničnim oblicima bolest polako napreduje, dolazi do poremećaja funkcije srčanog mišića i pojave simptoma i znakova srčane slabosti. Pored toga, postoje i određeni poremećaji srčanog ritma koji mogu nastupiti kao posledica poremećaja funkcije srčanih zalistaka - rekao je Nedeljković.

Kako objašnjava, bolesti zalistaka češće se javljaju kod starijih ljudi, i to sa pridruženim drugim srčanim bolestima, mada to nije pravilo.

- Ponekad mogu oboleti i mladi, često zbog urođenog poremećaja strukture i građe zalistaka. Na svu sreću, to se događa retko, a takva oboljenja mogu biti veoma opasna kod trudnica zbog povećanog protoka krvi, kao i kod ljudi koji rade teške fizičke poslove... Kod njih nekad nije moguće kroz sužene „ventile“ dostaviti količinu krvi dovoljnu za potrebe celog organizma, zbog čega se javlja problem - rekao je dr Nedeljković i dodao da pacijenti s bolesnim srčanim zaliscima imaju povećanu sklonost ka nastanku infekcija zalistaka, najčešće nakon nekih manjih intervencija, poput stomatoloških, ginekoloških, gastroenteroloških i slično.

- Bakterijska infekcija zaliska remeti njegovo pravilno funkcionisanje, neretko ga u velikoj meri i oštećuje, što može zahtevati i hiruršku intervenciju, kojom se taj problem rešava - istakao je kardiolog.

stari-setnja-setanje-park.jpg
Thinkstock 



Činjenice

Uzroci oboljenja zalistaka:

* reumatska groznica (ali je ona gotovo iskorenjena)

* degenerativna bolest, starenje

* poremećaj rada srčane komore kao posledica srčanih udara i slabosti srca

* urođena slabost tkiva zalistaka

* bakterijske infekcije zalistaka


Bez brige

NORMALAN ŽIVOT NAKON OPERACIJE

Stručnjaci objašnjavaju da pacijenti koji su prošli bilo kakav zahvat na srčanim zaliscima mogu nakon oporavka i kratke rehabilitacije da se vrate normalnom životu. Jedino što se moraju odreći ekstremnih fizičkih napora i slane hrane. Međutim, režim i kvalitet života zavise od toga da li bolesnik uzima antikoagulantnu terapiju. Ukoliko je uzima, neophodne su stalne kontrole krvi, kao i ultrazvučni pregledi prvo na mesec dana, pa na tri meseca, šest meseci i godinu dana, a kasnije na svakih godinu dana.