BEZ SVAĐE I GALAME: Stabilna porodica je najvažnija za sreću!
Jaka porodica je najvažnija za sreću, pokazuju i rezultati istraživanja „Sreća i porodice s decom u Srbiji“ koje je sproveo Unicef uz podršku Fondacije Hemofarm.
Funkcionisanje i navike porodice, način vaspitanja dece, odsustvo konflikata i povezanost sa užom i širom društvenom sredinom su ključni za sreću.
- Najvažniji zaključak istraživanja može biti sažet u jednoj rečenici - tajna sreće leži u kvalitetu naših odnosa s drugima. Ono što karakteriše srećne porodice više od svega ostalog su dobri odnosi puni poštovanja među svim članovima, partnersko roditeljstvo i kvalitetno provedeno vreme s decom - izjavio je Mišel Sen-Lo, direktor Unicefa u Srbiji.
Istraživanje kojim je obuhvaćeno 600 domaćinstava u Srbiji iz 28 opština pokazalo je da se čak 67,7 odsto porodica s decom u Srbiji izjasnilo kao srećno. Veoma bitan rezultat je da su u porodicama u kojima je izražen konflikt čak 12 puta veće šanse da budu nesrećne nego one u kojima nema konflikta. Razlike među srećnim i nesrećnim porodicama izražene su i kad su u pitanju zajedničke aktivnosti, podjednako učestvovanje oba roditelja u odgoju dece i, pre svega, odnosi članova porodice.
Faktori koji su bitni za sreću:
1. Izostanak konflikata, odnosno postojanje sloge unutar porodice. Na sreću podjednako utiču kako zategnuta atmosfera, tako i otvorene rasprave i svađe. Konflikt u porodici je posebno značajan za sreću u porodicama sa adolescentima, uzrasta 13-18 godina, u kojima prisustvo konflikta čak 18 puta povećava šansu da porodica bude nesrećna.
2. Puno razumevanje i poštovanje na relaciji roditelj-dete. Kad su odnosi roditelja i dece poremećeni, šansa da porodica bude nesrećna je oko 11 puta veća u odnosu na mogućnost da bude srećna.
3. Zajedničke aktivnosti s decom (park, čitanje, razgovor, bioskop). Porodice koje imaju zajedničke obroke srećnije su od drugih - čak 90,9 odsto srećnih porodica svakodnevno obeduje zajedno skoro svakog dana!
4. Rodbina i prijatelji važan su oslonac srećnih porodica! Čak 80,5 odsto srećnih porodica ima punu podršku baka i deka, koji mogu da čuvaju decu, provode vreme s njima, rešavaju probleme. Srećne su one porodice gde roditelji mogu da se oslone na svoje roditelje, braće i sestre, prijatelje, kumove, pa čak i komšije. Čak 84,2 odsto srećnih porodica smatra da može da se osloni na nekog van najužeg kruga, kao što su kumovi, prijatelji, braća...
5. Materijalni status doprinosi sreći u onoj meri u kojoj je potrebno da budu pokrivene osnovne potrebe porodice. Visok materijalni status ne doprinosi sreći, iako se često misli suprotno - ni visina primanja ni to da li jedan ili oba roditelja zarađuju. Važnije je kako se troši novac!
"DO 31. MARTA GRAĐANI ĆE VIDETI NAJŽEŠĆU BORBU PROTIV KORUPCIJE U POSLEDNJIH 24 GODINE" Vučić: Biće posebni mehanizmi, velike promene u narednih 100 dana