Institut za javno zdravlje Srbije ističe da u našoj zemlji još mnogo treba raditi na zaustavljanju porasta broja pušača i zaštiti građana od izloženosti duvanskom dimu

Svaka cigareta, bilo ona nikotinska ili elektronska, može da smeta, kako pušačima tako i onima u okruženju, bez obzira na uzrast i pol, i potrebno je dosledno primenjivati Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu.

- Neophodno je zalagati se za unapređenje zakona, pre svega za potpunu zabranu pušenja u ugostiteljskim objektima, i to bez izuzetka - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Milan Jovanović Batut“, prenosi agencija Tanjug.

Prema najnovijim istraživanjima Instituta za javno zdravlje Srbije, ukupno 34,7 odsto odraslog stanovništva Srbije puši, dok je elektronske cigarete bar jednom u životu koristilo ukupno 9,6 građana starosti od 18 do 64 godine.

Kako bi se zaustavio porast broja pušača, povodom obeležavanja predstojećeg Nacionalnog dana bez duvanskog dima, 31. januara 2015, Kancelarija za prevenciju pušenja Instituta „Batut“ raspisala je nagradni konkurs za studente umetničkih fakulteta u Srbiji za izradu plakata na temu „Svaka cigareta smeta“.

- Na ovaj način želimo da podstaknemo mlade ljude da razmišljaju o svom zdravlju, posledicama pušenja i izlaganja duvanskom dimu, kao i da ih edukujemo da preventivno deluju i aktivno učestvuju u rešavanju ovog problema - izjavila je šefica Kancelarije za prevenciju pušenja dr Biljana Kilibarda.