Hipertenzija - tihi ubica
Hipertenzija utiče na organizam direktnim mehaničkim dejstvom i putem procesa ateroskleroze. S jedne strane, hipertenzija podstiče aterosklerozu, a s druge strane, ateroskleroza pogoršava hipertenziju. Time se stvara jedan začarani krug.
Ateroskleroza zahvata sve krvne sudove organizma. Ipak, pojedini organi su zbog specifičnosti i osetljivosti više i teže pogođeni od drugih. Pogoršanje funkcije pojedinih organa zbog hipertenzije stručno se naziva oštećenje ciljnih organa i u suštini predstavlja komplikaciju osnovne bolesti. Najviše su pogođeni srce, mozak, oči i bubrezi.
Kod oštećenja srca nalazimo uvećanje leve komore, poremećaje srčanog ritma, srčano popuštanje i razvoj angine pektoris, koja kasnije napreduje do srčanog udara. Kad je mozak oštećen, neurološki ispadi mogu da budu blagi, kao što je propadanje finih intelektualnih funkcija, ali i najteži u vidu moždanog udara. Oštećenje bubrega napreduje postepeno sve do potpunog otkazivanja i zavisnosti od dijalize. Poremećaj vida nastaje kao posledica oštećenja malih krvnih sudova u oku.
Komplikacije napreduju polako i često neprimetno, pa hipertenziju nazivaju i tihi ubica. Kad se neke od njih dijagnostikuju, bolest je već uznapredovala, a za neke je i kasno jer mogu da se završe smrtno ili ostave trajni invaliditet. S obzirom na to kakva je širina pojma oštećenja ciljnih organa, svaki od njih zahteva poseban pristup.
"NE PREPORUČUJE SE OPOZICIONIM PRVACIMA SA SLABIJIM SRCEM" Pogledajte četvrtih 100 od 1000 velikih stvari koje su urađene zalaganjem predsednika Vučića