Redovno ih uvrstite na trpezu Neke namirnice predstavljaju pravu blagodet za organizam, a pojedine nikako ne bi trebalo zaobići u ovom periodu godine jer obiluju korisnim sastojcima

Svako godišnje doba zahteva određenu vrstu ishrane, a tokom zimskih meseci, kada najčešće nema sezonskog voća i povrća, barem ne lokalnog, oseća se nedostatak zdravih namirnica. Ipak, i u ovom periodu zastupljene su one koje su prava blagodet za organizam, a ukoliko se redovno na trpezi nađe barem jedna od njih, dobro zdravlje je zagarantovano.

Sprečava opstipaciju

Krompir je jedan od najbogatijih izvora skroba, vitamina, minerala i biljnih vlakana. Ima mnogo rastvorljivih i nerastvorljivih vlakana, zato pomaže kod opstipacije i smanjuje apsorpciju holesterola. Krompir je jedan od najbogatijih izvora vitamina A, C i B6, kao i kalijuma i mangana.

Dijetalni proizvod

Najvredniji sastojak šargarepe je karoten, koji stvara provitamin A, ali sadrži i vitamine B i PP grupe, kao i vitamine D, E i H. Iako ima rekordnu količinu karotena, ljudski organizam ga u različitoj meri može koristiti, u zavisnosti od načina na koji se šargarepa konzumira. Tako je iz sirove nerendane šargarepe iskoristivo svega dva odsto, iz kuvane 18, a sirove rendane čak 82 odsto. Zanimljivo je da, za razliku od drugog povrća, sadrži vrlo malo vitamina C, a pošto ima i malo kalorija, koristi se za dijetalnu ishranu, ali i ishranu dece. Veoma je zdrav sok od šargarepe, bilo da se koristi sam ili pomešan s nekim drugim.

Mineralna bomba

Pored obilja belančevina, masti i ugljenih hidrata, cvekla sadrži gotovo sve minerale: kalcijum, kalijum, natrijum, fosfor, magnezijum, gvožđe, fluor, mangan, bakar, jod, sumpor, litijum, stroncijum, brom. Obiluje i vitaminima B1, B2, C, kao i vitaminom B12, koji je izuzetno redak. Zahvaljujući antocijanima, koji daju crvenu boju cvekli, utiče i na obnavljanje krvi.

Bogatstvo vitamina

Kelj je zeljasto povrće iz porodice kupusnjača. Siromašan je kalorijama, jer ih u samo 100 grama te namirnice ima svega 50, a izuzetno je bogat mineralima i vitaminima. Od minerala preovlađuju mangan, kalcijum, gvožde i magnezijum. Izvrstan je izvor vitamina C i K, kao i vitamina B kompleksa. Bogat je karotenoidima, beta-karotena ima 9,3 mg, a luteina i zeaksantina 40 mg.

Jača krvne sudove

Praziluk je deo porodice biljaka u koju se ubrajaju i crni i beli luk. Po nutritivnom sastavu sličan je srodnicima, ali ima malo veći sadržaj belančevina, beta-karotena i vitamina C. Sirov praziluk odličan je izvor mangana, gvožđa, folne kiseline i vitamina B6, a bogat je polifenolima, koji jačaju krvne sudove.

Kontrolor srca

Iako je izuzetno hranljiv i bogat korisnim sastojcima, prokelj kod nas nije dovoljno zastupljen u jelovniku. To povrće izuzetno je bogato proteinima, dijetetskim vlaknima, omega tri i omega šest masnim kiselinama i vitaminima, a posebno vitaminima C, A, K, E i B kompleksa. Dokazano je da osobe koje svakodnevno konzumiraju 300 grama prokelja imaju 37 odsto veću koncentraciju vitamina C u krvi. Prokelj je bogat i mineralima, od kojih najviše ima kalijuma, mangana, bakra, kalcijuma, gvožda i fosfora. Važan je sastojak ćelija i telesnih tečnosti koje pomažu u kontroli rada srca i krvnog pritiska. Kao izuzetan izvor antioksidansa pomaže u ublažavanju velikog broja zdravstvenih tegoba. Izuzetno je važan za podizanje imuniteta, ali i kao čistač organizma od štetnih sastojaka, jer pospešuje rad creva.