Nakon proslava praćenih konzumiranjem loših namirnica i drugih stvari koje opterećuju, poboljšanju opšteg stanja mogu da doprinesu pojedini tretmani i promena loših navika

Dočekali smo Novu godinu, njenu reprizu, proslavili nekoliko slava, a sad već osećamo posledice neumerene ishrane, konzumacije alkohola, boravka u zagušljivim prostorijama, uz glasno okruženje. Uz to, tako dugo očekivani slobodni dani tokom praznika prošli su, čini vam se, kao rukom odneseni, pa je već počeo da vas pritiska teret novih obaveza koje vas čekaju u 2015. Isto tako, obećali ste sebi da ćete promeniti način ishrane, da ćete se manje nervirati i osloboditi nekih loših navika kojima robujete, poput slabe fizičke aktivnosti, prekomerne upotrebe cigareta ili nekontrolisanog konzumiranja alkoholnih pića. Ipak, niste baš sigurni da ćete to moći da ispunite.

Međutim, s obzirom na to da od tih činilaca umnogome može da vam zavisi zdravlje, Dr Kurir je istraživao koji je najbolji način da se uz malo novca i slobodnog vremena brzo oslobodite nagomilanog stresa, opustite i relaksirate, rešite viška masnih naslaga i toksina i stvorite zdrav okvir za početak nove godine. To će vam pomoći i da lakše prebrodite teškoće i upustite se u sprovođenje odluka koje vam mogu doneti značajne promene, ali i bolje zdravlje.

Klicama i voćem protiv umora i holesterola

O tome koliko je zdrava i umerena ishrana važna slušali ste milion puta, a nakon bogate, masne, praznične trpeze, to osećate i na sopstvenoj koži. Zbog nekontrolisanog unosa loših namirnica hronično ste umorni, tromi, nadimate se, holesterol vam je na visokom nivou, a imate i problema sa snom.

- Sad je važno uvesti zdrav doručak, uključiti u ishranu suvo voće, pšenične klice, lanene, bundevine ili susamove semenke. Korisno je koristiti kakao, brazilski orah i malo cimeta jer se na taj način organizam oslobađa lošeg holesterola. Uz salate od sezonskog povrća jača se imunitet, oslobađa se masnih naslaga i čisti se debelo crevo. Treba jesti što više hrane kuvane na pari, na malo vode, a meso obrađivati u rerni, bez masnoća. Maslinovo i laneno ulje utiču na pražnjenje žuči, rad jetre i detoksikaciju organizma, pa je poželjno i njih češće konzumirati - savetuje nutricionista Georgij Nazarov.

Prema njegovim rečima, kad se u telo unese jedna i po supena kašika klica, telo dobija vitamine iz B grupe i korisne belančevine, a blagotvorno dejstvo ima i konzumiranje 10 badema dnevno, kao i do tri šolje zelenog čaja.

- Dan bi trebalo započeti unosom voćki, koje bi uvek trebalo jesti na prazan stomak, a korisni su i napici poput vode, čaja i kafe - ističe Nazarov.
zima-trcanje.jpg
Shutterstock 


Doprinosi stabilnosti tokom celog dana

Kako bi se čovek oslobodio viška kilograma, razgradio konzumiranu hranu, ali i izgubio želju za unosom nepotrebne količine namirnica, najbolje je da se posveti hodanju. Šetnja umerenom brzinom od pet kilometara na sat, dva sata dnevno, učiniće da se svako oseća stabilnim celog dana, i to važi za sve osobe svih starosnih dobi.

Duško Ilić, profesor biomehanike i motorne kontrole na Fakultetu za fizičku kulturu, navodi da je hodanje jedina aktivnost koja doprinosi razgradnji masti u organizmu.

- Prvo bi nedelju dana, u intervalu od pet do sedam minuta, trebalo stajati na prstima kako bi se relaksirala nervna mreža, a krvni pritisak postavio na stabilan nivo. Posle toga potrebno je uvesti dvočasovne šetnje u prirodi, umerenom brzinom, od pet do sedam kilometara na sat. Pre toga je važno imati minimalni doručak. Takođe, ne sme se zaboraviti na pravilno disanje koje podrazumeva udah vazduha na četiri koraka, i njegovo lagano izbacivanje na osam koraka. Nakon toga poželjno je minimalno istezanje, a dozvoljeno je i konzumiranje ceđene pomorandže s malo limuna ili unos šoljice kafe - ističe profesor Ilić i naglašava da je dobro i petominutno produbljeno disanje u večernjim satima.

Masažom se oslobađaju otrovi iz organizma

Tatjana Jevdović, holistički terapeut, spa i velnes instruktor i jedan od organizatora prvog Alternativa festivala u Beogradu, kaže za Dr Kurir da je svaka pravilno izvedena masaža dragocena za telo i da predstavlja čišćenje organizma.

- Holistička masaža ne podrazumeva samo fizičko dejstvo već i duhovno, emotivno i mentalno čišćenje. U slučaju da klijent odabere paket na bazi eteričnih ulja, mineralne soli ili blata, masaža može da podstakne i detoksikaciju. Uz limfnu drenažu, na najprirodniji način obezbeđuje se oslobađanje viška otrova iz organizma. Masaža ima i antistresan učinak, koje prekomerno unošenje hrane u ovom periodu svakako predstavlja. Zahvaljujući masaži ljudi su relaksiraniji, opušteniji, oslobađa se višak tečnosti iz njihovog organizma, a samim tim i višak nagomilanih toksina. Masažom se rešava problem umora, podstiče se cirkulacija, kao i bolja prokrvljenost svih organa. Čovek posle masaže bolje misli, lakše se kreće, dublje diše i rasterećeniji je - objašnjava terapeut i dodaje da osoba koja je zdrava jednom nedeljno treba sebi da priušti odlazak na masažu u trajanju od sat i po.
slana-soba.jpg
Thinkstock 


Slana soba - melem za pluća i nervni sistem

Posle boravka u zagušljivim prostorijama, ali i pojave učestalih prehlada, dobar lek bi mogao da bude tretman u slanoj sobi. Reč je o prostoriji koja je obložena nerafinisanom kamenom soli, u kojoj se upražnjava takozvana haloterapija. Prema rečima Marije Bračer, slana soba se koristi za prevenciju hroničnih bolesti u remisiji i poboljšanje respiratornih problema, ali može se upotrebljavati i u svrhu higijenskog čišćenja disajnih puteva.

- Tretman utiče na poboljšanje ventilacije pluća, a primetan je i protivupalni i protivalergijski učinak. Smanjuje se umor jer kamena so deluje kao blagi hipnotik i antidepresiv. So ima i ulogu podstrekača procesa oksidacije i redukcije, što znači da stimuliše rad metabolizma i smanjuje nivo šećera u krvi. Kad je krvotok u pitanju, na taj način se snižava pritisak i poboljšava mikrocirkulacija - objašnjava Bračerova i navodi da i bebe mogu da budu korisnici slane sobe, a da se već posle prvog tretmana osoba oseća bolje, dok je optimalno 10 tretmana mesečno.