Zdravlje podrazumeva stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti

"Zdravlje podrazumeva stanje potpunog fizičkog, mentalnog i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti." To je najprihvatljivija definicija zdravlja Svetske zdravstvene organizacije.

Koliko ćemo biti zdravi ili bolesni prvenstveno je regulisano nasleđenim genima. Ostalo je rezultat delovanja spoljašnjih faktora rizika - stresa, života u lošim higijenskim uslovima, upotrebe alkohola, droge, duvana, a naročito nepravilne ishrane i fizičke neaktivnosti.

Snagom volje možemo da isključimo većinu tih faktora, time ćemo omogućiti sebi kvalitetniji život.

Svetski dan zdravlja obeležava se svake godine 7. aprila. To je datum osnivanja Svetske zdravstvene organizacije, 1948. godine. Tema ovogodišnjeg jubileja je "Starost i zdravlje", uz moto "Dobro zdravlje dodaje život godinama". Dakle, poruka je da se na dužinu života ne može uticati, ali da je moguće obezbediti bolji kvalitet života u poznim godinama.

Brigu o zdravlju tokom života možemo podeliti s porodičnim lekarom. On svojim sugestijama može da pomogne u korekciji loših životnih navika. Zato porodična medicina poslednjih godina mnogo pažnje poklanja zdravim stilovima života.

O važnosti negovanja zdravlja govori mudra poruka Antona Pavloviča Čehova: "Zdrav čovek ima mnogo želja, a bolestan samo jednu - da bude zdrav".