Nada za 5.000 obolelih
BEOGRAD - Vest da će kubanska vakcina protiv raka pluća biti registrovana u Srbiji odjeknula kao bomba među 5.000 pacijenata, koliko ih ovde ima. Stručnjaci tvrde da ona može da ih spase i zaustavi napredovanje bolesti.
Njihove reči obolelima su poslednja nada. Samo ih brine kada će spasonosni lek stići do njih. Deo medicinske dokumentacije za "cimaveks EFG" početkom nedelje stigao je u Institut za virusologiju, vakcine i serume "Torlak", a predstavnici našeg i kubanskog instituta započeli su i pregovore o eventualnoj saradnji.
Ipak, pre bilo kakvih konkretnijih poteza, cepivo, kako je istakao Branislav Lazić, direktor Torlaka, mora da prođe ispitivanja u Agenciji za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS). A kako nadležni u toj ustanovi kažu, postupak bi mogao da traje i do 210 dana (oko sedam meseci). To vreme neki pacijenti nemaju. Vakcina je predviđena za one u poodmaklom stadijumu bolesti, takozvanom trećem i četvrtom, gde je vreme preživljavanja od osam do deset meseci.
Dodatni problem je što je najavljena nabavka samo 30 doza leka. Pitanje je na koji način će i po kojim kriterijumima Srbija da odluči ko će taj lek primiti.
Gizela Gonzalez, šef istraživača kubanskog Centra za molekularnu imunologiju, ističe da vakcina može da pretvori zloćudni tumor u hroničnu bolest koja bi se mogla kontrolisati.
- Lek stvara antitela protiv proteina, koji su okidač za nekontrolisani rast ćelija raka. Iako nije moguće sprečiti tu bolest, vakcina pomaže, i to baš onim osobama koje su u poodmakloj fazi bolesti - navela je ona.
Prema objavljenim podacima, vakcina je testirana na hiljadu obolelih u Kubi, a prema izjavama naučnika Centra za molekularnu imunologiju, ona, za razliku od hemoterapije, nema većih neželjenih dejstava, jer u sebi sadrži modifikovani protein koji napada isključivo ćelije raka.
Prof. dr Dragana Jovanović iz Instituta za plućne bolesti Kliničkog centra Srbije ističe da se čak 85 odsto slučajeva takozvanog nesitnoćelijskog karcinoma pluća, od kojeg boluje njih 80 odsto, u Srbiji otkrije u odmaklom stadijumu, kad su šanse za preživljavanje male. Zato, kako ona kaže, ne bi trebalo da se zanemare simptomi koji ukazuju da je možda došlo do pojave raka na plućima.
- Ukoliko se javi kašalj, suv ili sa sekretom i povremenom pojavom krvi, otežano disanje ili gušenje, bol u grudnom košu, promuklost, ponavljana zapaljenja bronhija ili pluća, neobjašnjiv umor, gubitak apetita i telesne težine, otok vrata i lica, osoba mora da se javi lekaru - kaže dr Jovanović.
Prema zvaničnim podacima, u Srbiji svake godine od te bolesti oboli 5.200, a umre 4.600 osoba.
Antrfile:
Lečenje košta 4.000 evra
Zoran Vujović, direktor firme "Vama", koja zastupa kubanski institut, istakao je da jedna vakcina košta 250 evra, a budući da se daju četiri vakcine, i u četiri doze, celo lečenje koštalo bi oko 4.000 evra.
Sam proces lečenja nije preterano komplikovan. Vakcina se daje na četiri mesta na telu četiri puta, na 14 dana. Nakon toga se posmatra kako su vakcine delovale na metastaze na plućima.
- Vakcinom se proces hranjenja metastaznih ćelija zaustavlja i one umiru, pa ostaje samo primarni tumor, koji se operiše ako to može da se učini, a ako nije operativan, onda se nastavlja s vakcinom - kazao je Vujović.
Izlečivo je...
- 55 - 75 odsto - ako se otkrije u prvom stadijumu
- 30 - 50 odsto - ako se otkrije u drugom stadijumu
- 10 - 25 odsto - ako se otkrije u trećem A stadijumu
- manje od 5 odsto - ako se otkrije u trećem B stadijumu
- manje od 1 odsto ako se otkrije u četvrtom stadijumu
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod