Medicinski vodič od A do Š
Diskus hernija
Nastaje oštećenjem kičmenih korenova izazvanim propadanjem lumbalnih diskusa. Do toga najčešće dolazi usled podizanja tereta iz nezgodnog položaja, što dovodi do pucanja fibroznog prstena, a bol se javlja posle napora i može da se širi duž noge sve do prstiju
Takajaša bolest
Predstavlja upalni proces koji zahvata zidove aorte i njenih grana. Češće se javlja kod osoba ženskog pola, starosti od 15 do 30 godina. Kod polovine bolesnika javlja se slabost, groznica, gubitak telesne težine, noćno preznojavanje, bolovi u zglobovima, zamor, a kod nekih pacijenta samo vaskularne promene. Često su ove tegobe praćene anemijom i povećanim vrednostima sedimentacije eritrocita. Ova početna faza bolesti često progredira sa novim hroničnim stanjem koje se karakteriše upalnim procesom i nekrozom (izumiranjem) zidova aorte i njenih grana. U odmaklom stadijumu upalnog procesa aorte dolazi do slabosti njenih zidova sa formiranjem lokalizovanih aneurizmi.
Šizofrenija
Hronična bolest mozga. Poremećaj najčešće počinje postepeno. Javljaju se povlačenje, osamljivanje, gubitak kontakta sa okolinom, smanjena efikasnost, razdražljivost, zapuštanje lične higijene, a može da počne i burno, kada se ispoljavaju impulsivne reakcije ili agresija, pa čak i pokušaj samoubistva. Može doći do različitih poremećaja: mišljenja (izmišljanje novih reči, paranoidne misli...), opažanja (halucinacije), emocija, volje i nagona.
Keratitis
Predstavlja zapaljenje rožnjače oka. Može biti bakterijsko, virusno, gljivično, alergijsko i trofičko. Simptomi su često slični konjuktivitisu: preosetljivost oka na svetlost (fotofobija), crvenilo i osećaj nelagodnosti u oku, a u težim slučajevima može da se javi jak bol, gubitak vida i stvaranje gnoja u prednoj očnoj komori. Upala može da ošteti rožnjaču što dovodi do oštećenja vida, a može doći i do pucanja rožnjače i upale koja može rezultovati gubitkom čitavog oka.
Epilepsija
Hronično neurološko oboljenje, koje se manifestuje ponavljanjem epileptičnih napada. Karakterišu ih motorni, senzorni, neuropsihički i doživljajni poremećaji, uz gubitak svesti. Epileptički napadi se javljaju usled gubitka ravnoteže između ekscitatornih i inhibitornih mehanizama u centralnom nervnom sistemu i češće su prouzrokovani faktorima kao što su nedovoljno spavanje, konzumiranje alkohola, hormonske promene ili upotreba nekih lekova.
Hipohidroza
Stanje smanjenog lučenja znoja. Ovaj poremećaj može biti simptom mnogih bolesti, kao što su endokrine bolesti, povišen krvni pritisak, ciroza jetre, nedostatak vitamina A, psorijaza... Do bolesti može doći usled upotrebe pojedinih lekova, a česta je u starosti. Manifestuje se suvom kožom koja je sklona ljuštenju i nepodnošenjem toplote usled oslabljene termoregulacije.
Polip grlića materice
Dobroćudni tumor, duguljasta izraslina s tankom peteljkom. Može da nastane na nekoliko mesta u unutrašnjim polnim organima žene. Cervikalni polip je najčešći benigni izraštaj. Ne zna se tačan uzork ovih izraslina, ali se često povezuje s povišenim nivoom estrogena i hroničnim zapaljenjima. Najčešći simptomi su pojava sukrvice i sluzava sekrecija. Postojanje polipa može da poremeti trudnoću, prouzrokuje spontani i prevremeni pobačaj ili čak dovede do steriliteta.
Pripremila: Vanja Ostojić
"DANAS SU POKUŠALI DA SPREČE DA PENZIONERI U SRBIJI DOBIJU POVIŠICU U DECEMBRU" Vučić o opoziciji: Možete misliti kakva bi to katastrofa bila