Medicinski vodič od A do Š
Keratokonus
Poremećaj rožnjače usled koga ona nije u obliku lopte već konusna, tj. kupasto zakrivljena, što remeti pravilan ulaz svetlosti u oko. Kao posledica dolazi do umerenog ili teškog oblika slabljenja vida, u zavisnosti od veličine zahvaćenog tkiva. Oboleli najčešće vidi izobličenje i dvostruku i višestruku sliku. Poremećaj je najčešće nasledan, a važan uticaj imaju i spoljni faktori, kao što su alergijska oboljenja i dugo nošenje tvrdih kontaktnih sočiva.
Mišićna distrofija
Nasledno oboljenje mišića. Najčešće počinje u detinjstvu i progresivno napreduje, pa bolesnici postaju hendikepirani, žive kraće i umiru od komplikacija. Kod Dišenovog oblika žene su nosioci gena, dok muškarci obolevaju. Prve smetnje uočavaju se između treće i pete godine, do 10. godine većina dece koristi pomagala, a do 12. vezana je za kolica. Može zahvatiti i očne mišiće, pa su kapci spušteni. U najteže slučajeve spada kongenitalna distrofija koja pogađa bebe od rođenja.
Manhauzenov sindrom
Težak psihički poremećaj ličnosti koji se manifestuje traženjem pažnje i medicinske nege, izmišljanjem simptoma bolesti. Želja da se preuzme uloga pacijenta objašnjava se kao pokušaj bega od svakodnevice i potrebe da se bude negovan i zaštićen. Precizan uzrok poremećaja još nije tačno utvrđen, ali se pretpostavlja da utiču i biološki i psihološki faktori, poput zanemarivanja u detinjstvu, nedostatka pažnje i samopouzdanja, destruktivnog ponašanja, čestih boravaka u bolnici…
Neurastenija
Psihički poremećaj koji prati telesne bolesti. Postoji nekoliko podtivpova, a obično se manifestuje nervnom slabošću, uz aktiviranje potencijalnih žarišta infekcija, pa se javljaju i problemi sa holesterolom, čirom na želucu ili dvanaestopalačnom crevu. Pacijenti mogu biti eksplozivne naravi, vrlo razdražljivi, ili potpuno suprotno: apatični, napeti, hronično umorni i iscrpljeni, laki na suzama. Uzrok su genetska predispozicija i stres, a nastaje u između 20. i 55. godine i pogađa muškarce.
Pendredov sindrom
Genetski poremećaj usled kojeg dolazi do gubitka sluha kod dece, a nekada se jave i poremećaj ravnoteže i problemi povezani sa tiroidnom žlezdom. Deca obolela od ovog sindroma slabije čuju već od rođenja ili sluh počne da im se progresivno pogoršava od treće godine, što se ponekad završi potpunom gluvoćom. Dete sa ovim sindromom može patiti i od poremećaja ravnoteže, pa će zbog toga kasnije prohodati.
Skorbut
Hipovitaminoza ili deficit vitamina C usled dugotrajnog nedostatka svežeg voća i povrća u ishrani. Obično nastaje zimi i pogađa sirotinju. Delimičan nedostatak vitamina C ispoljava se gubitkom apetita, umorom, nervozom, bolom u mišićima i zglobovima, gubitkom težine, suvom kožom i čestim prehladama. Kod potpunog nedostatka javljaju se isti simptomi, samo još izraženiji, uz pucanje krvnih sudova. Ako se ne leči, može doći do iznenadne smrti, usled krvarenja u unutrašnjim organima, koži, mišićima i desnima.
Ezofagitis
Zapaljenje sluzokože jednjaka do kojeg dolazi delovanjem raznih uzročnika: infektivnih (bakterije, virusi, gljivice, paraziti), zatim hemijskih, mehaničkih i peptičkih. Najčešće se javlja poremećaj gutanja, naročito za vreme jela, praćen bolom i jačim lučenjem pljuvačke.
Pripremila: Vanja Ostojić
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)