Čaj od nane je nezaobilazan u svakoj kući, zbog svog prijatnog ukusa omiljen je i deci, a skoro da nema bolesti koju ne leči!

Jedna od najpoznatijih lekovitih biljaka našeg podneblja je nana. Mada raste samoniklo, kao korov, potpuno je sigurna za upotrebu i veoma dobro sredstvo za ublažavanje raznih zdravstvenih tegoba, a uza sve to, prijatnog je ukusa i deca je najviše vole!

Leči grčeve, želudačnu nervozu, osip... U prošlosti, čaj od mente koristio se kao sredstvo protiv glista, za smanjenje nadražaja na povraćanje, protiv kolere, bola u uvu i krvavog sekreta iz pluća. Danas se čaj od listova nane upotrebljava kao pomoćno sredstvo radi ublažavanja simptoma lošeg varenja: grčeva, nadutosti, želudačne nervoze, gorušice, nadraženosti creva, povraćanja i zatvora. Može pomoći kod upale sluzokože usne duplje i nakupljanja sluzi u gornjim disajnim putevima, a često se preporučuje i protiv nesanice.

Osim u vidu čaja, sveža nana se koristi i kao začin za razna jela, posebno od mesa i divljači.
caj-nana-caj-menta.jpg
Foto: Shutterstock


Biljna mešavina za miran san

Potrebno
50 g suvog liša nane
50 g ruzmarina
50 g matičnjaka

Priprema
Kašičicu mešavine prelijte sa 2 dl vrele vode i ostavite poklopljeno 10 minuta. Zasladite kašičicom meda i dajte detetu da popije pre spavanja.
nana-menta.jpg
Foto: Shutterstock


Čaj protiv proliva

Potrebno

50 g nane
50 g kamilice

Priprema

Od ove mešavine tri kašike prelijte s pola litra kipuće vode, poklopite i ostavite dva sata. Procedite i dajte detetu da pije u toku dana.


Za povećanje apetita

Kašičicu suvih listova nane prelijte sa 2,5 dl vrele vode. Ostavite poklopljeno 10 minuta, procedite i dajte detetu da popije. Posle šolje čaja, osećaj gladi nakratko prestaje, ali se ubrzo javi. Zbog toga se preporučuje da deca koja imaju slab apetit popiju šolju čaja od nane pola sata pre jela.

Prolećni sirup od nane, koprive i limuna

Potrebno

oko 30 listova pitome nane
oko 30 vrhova i listova koprive
1 limun
oko 1 kg šećera
kašičica majčine dušice

Priprema

Oprane listove pitome nane i koprive stavite u staklenu teglu zajedno sa oljuštenim i iseckanim limunom. Nalijte sa 2 l vode i ostavite 24 sata. Zatim procedite u lonac i dodajte šećer (količina zavisi od toga koliko gust i sladak sirup želite).

Malo zagrevajte dok se šećer ne istopi, ali da ne proključa da se ne bi izgubile lekovite materije. Na kraju dodajte majčinu dušicu kao začin i prirodni konzervans. Sipajte sirup u flaše, ohladite i stavite u frižider ili zamrzivač, gde može i duže da stoji.

Sirup se upotrebljava pomešan sa vodom kao sok, a deca treba da popiju do 2 čaše u toku dana.
Ovaj sirup se preporučuje svima bez razlike, a posebno deci za osveženje, prolećno čišćenje organizma i jačanje imuniteta.
caj-sa-limunom-i-rumom.jpg
Foto: Shutterstock


Protiv mučnine i povraćanja

Potrebno

kašičica sušenog ili 1 cm svežeg đumbira
pola kašičice cimeta
2 kašičice nane
2 kašičice matičnjaka

Priprema

Ðumbir prelijte sa 1,5 l hladne vode, zagrejte do ključanja i kuvajte 2-3 minuta. Skinite sa šporeta, dodajte cimet, nanu i matičnjak, promešajte, poklopite i ostavite pola sata. Procedite i dajte detetu da pije u malim gutljajima. Ovaj čaj se može koristiti i protiv mučnine u toku putovanja.

Važno

Ulje nane ne treba koristiti ako dete uzima homeoptsku terapiju, a treba ga izbegavati i za vreme trudnoće. Takođe, ne bi trebalo da se detetu stavlja u nozdrve ili na grudi ako je mlađe od pet godina jer može da izazove gušenje.Uvek je važno naglasiti da je svaka biljka, pa i nana, samo pomoćno lekovito sredstvo, tako da kod bilo kog ozbiljnijeg stanja obavezno treba potražiti savet lekara.

Pripremila Vesna Stanimirović