Da li su bolesti deo naših misli i skrivenih emocija i da li je prvi korak u ozdravljenju naći odgovor na pitanje: zašto baš meni i zašto sada? META-zdravlje je možda odgovor za kojim tragamo...

Mudri ljudi su davno rekli da se sve događa s razlogom i da se svako oseća onako kako misli. Koliko smo se puta zapitali: zašto sam se baš sada razboleo, nesvesni da odgovor i rešenje treba da potražimo u nama samima.META-zdravlje je nesvakidašnji i neoubičajeni revolucionarni pogled na zdravlje, koji ga posmatra globalno, a ujedno i veoma specifično.

O tome smo razgovarali s Jasminom Kovačev, master trenerom META-zdravlja, jednim od petnaestak trenera u celom svetu. Ona je pored toga i EFT ekspert i trener, NLP master, kao i autorka knjige „Preobrazite svoje slabosti u snagu”.

Šta nam objašnjava META-zdravlje?

– META-zdravlje se fokusira na telesno-mentalno-društveno zdravlje i svest o telesnoj inteligenciji. Naše telo je visokointeligentno i nije kreirano da samo sebe uništava. Stoga, kada se bolest pojavi, za to postoje određeni razlozi. META-zdravlje objašnjava vrlo specifično vezu emocionalnih konflikata i uverenja sa specifičnim tkivima organa, zatim glavne tačke u procesu emocionalno pokrenutih tema, kao i faze isceljenja koje su određene preciznom biološkom logikom organizma – kaže sagovornica.

Kako sprečiti bolest?

– Svako od nas svestan je šta mu izaziva stres na dubokoemocionalnom energetskom nivou, kao i šta mu stvara opsesivne misli. Zato je najbolja prevencija otkloniti upravo te okidače i korene. Danas postoje vrlo efikasne tehnike kojima se to može učiniti pre nego što se pojave „znakovi pored puta“. Moja omiljena tehnika je EFT, to jest tehnika emocionalne slobode, koju inače praktičari META-zdravlja najčešće koriste radi njene izuzetne efikasnosti – navodi Jasmina Kovačev.

Veza emocija i organa

– Ljudski organizam funkcioniše po vrlo određenoj biološkoj logici. Ako emocionalno nešto ne možemo da „svarimo“, obično reaguje naš stomak. Ukoliko pak ne možemo da „svarimo“ neku situaciju, a ujedno osećamo i strah u vezi s njom, ili želimo da se izborimo, na primer, s konkurentom, utoliko će reagovati sluzokoža stomaka – tvrdi Jasmina Kovačev.

Osećaj manje vrednosti i koštano tkivo

Osećaj manje vrednosti pogađa različita tkiva, a kada je najintenzivniji, pogodiće koštano tkivo. Osteoporoza kod starije populacije, posebno žena, rezultat je sopstvenog doživljaja sebe kao manje vredne osobe. Kod starijih muškaraca koji se osećaju manje muškim, počinju problemi sa prostatom.

Ljubav, koža i srce

Stres zbog kontakta s nekim koga volimo direktno je povezan sa epidermom, to jest površinskim slojem naše kože.

Koronarne arterije reaguju ako se stalno borimo s nekim oko teritorije i osećamo da je naša teritorija ugrožena. Ovakav stres treba posmatrati u širem smislu: za nekoga je kancelarija njegova teritorija, a domaćici to može biti njena kuhinja…

Simptomi kod svakog drugačiji

U određenoj situaciji naš um reaguje tako što je tumači naspram svojih jedinstvenih programa podsvesti i pridodaje joj značenje na nivou uma. Nekoj situaciji može biti pridodato više značenja, samo jedno ili čak nijedno. U zavisnosti od pridodatih značenja naše percepcije, pokreću se određeni programi po kojima naše biološko biće funkcioniše. Na primer, ako žena otkrije da joj je muž neveran, može doživeti jedan ili više konflikata kao što su: konflikt napuštenosti, konflikt manje vrednosti, konflikt teritorijalnog straha (jer može ostati bez člana svoje teritorije), konflikt teritorijalnog besa, konflikt odbačenosti ili možda nijedan od njih. Možda se čak i obraduje što joj se ukazala prilika da se oslobodi muža! Od intenziteta doživljaja i veličine postojećeg okidača zavisi i intenzitet simptoma.

Može li se naučiti META-zdravlje?

– Postoje seminari na kojima polaznici dobijaju osnovna saznanja o META-zdravlju odnosno uzajamnoj povezanosti tela, uma i društvenog okruženja, i o procesima samoisceljenja. Biti META-zdrav znači biti „svestan“ inteligencije sopstvenog tela, okidača stresa, emocija i uverenja koji utiču na pojavu simptoma, kao i svesnih aktivnosti koje možemo preduzeti na putu samoisceljenja i ličnog razvoja – objašnjava naša sagovornica.