Plikovi po koži
Primetili ste da vam dete ima crvene tačkice po telu. Mislite da je alergija i ne reagujete. Međutim, osip se ne povlači. Čak se i proširio. A dete je dobilo temperaturu. Ne paničite! To su samo varičele, ili ovčije boginje.
Dr Jelena Jovanović, pedijatar u Domu zdravlja Stari grad, kaže za Dr Kurir da je reč o vrlo čestom virusnom dečjem oboljenju i da nema mesta nikakvoj zabrinutosti.
- Varičele se javljaju često. Protiv njih se naša deca ne vakcinišu. Postoje još rubeole i morbile, boginje protiv kojih su deca zaštićena, jer je vakcina, takozvana MMR, u obaveznom kalendaru vakcinacije. Inkubacija, ili vreme od kontakta s virusom do pojave prvih simptoma, traje od 18 do 21 dan. Reč je o crvenim tačkicama koje se pune vodom. To još zovemo vodenim kozicama. Posle izvesnog vremena, ti plikovi pucaju i stvara se krasta - navodi dr Jovanović.
Prema njenim rečima, taj proces se odvija u nekoliko talasa i može da traje oko dve nedelje.- To znači da se na koži u tom vremenskom periodu naizmenično pojavljuju novi plikovi, koji potom pucaju. Dete je zarazno dok se sve vodene kozice ne pretvore u krastice - objasnila je Jovanovićeva i dodala da detetu u tom periodu slabi imunitet i da može doći do porasta temperature.
- Nju ne treba skidati dok ne pređe 38 stepeni. Za obaranje temperature nikako ne bi trebalo koristiti alkohol ili sirće, pošto mogu da oštete kožu. Dovoljno je da se dete tušira mlakom vodom. Ukoliko se desi da boginje izbiju i u ustima deteta, nije na odmet ispirati ih čajem od žalfije - navodi naša sagovornica.
Prema njenim rečima, deca su obično nemirna i raspoložena i varičele to neće poremetiti.- Boginje su oboljenje koje se može dobiti samo jednom u životu. Više je neprijatno nego što je bolno, tako da će vaš mališan tražiti više pažnje i ljubavi. Pogrešno je da dete treba da miruje. Možete ga čak i izvoditi napolje, ali izbegavajte sunčanje - zaključuje dr Jovanović i napominje da se boginje ne leče lekovima.
Komplikacije
Boginje mogu da budu komplikovane samo ukoliko ih dobije odrasla osoba, ili lice koje već ima neku drugu bolest. Idealno je da ih deca preleže u predškolskom uzrastu.- Do komplikacija može doći u slučaju da ih dobije trudnica, odrasla osoba, i to već od srednje škole, i pacijenti koji već boluju od neke bolesti - kaže dr Jelena Jovanović.S druge strane, kako ona ističe, nije potrebno decu namerno dovoditi u kontakt s drugom zaraženom decom da bi se zarazila, jer se dešava da neko boginje ne dobije celog svog života.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)