Obuzdajte se na vreme!
Grickate usne, obraze ili jezik? Znate da to nije baš najprijatniji osećaj i pritom znate da ste sami krivi što vas kasnije to mesto danima peče i boli? Ne izgledate baš preterano privlačno dok iznova i iznova ponavljate tu radnju?
Bespomoćni ste jer ne znate kako da prestanete. Jedino čega ste svesni je da ste upali u klopku loše navike, ali nemate pojma šta ju je uslovilo.
Dr Jasna Kekić, neuropsihijatar, objašnjava za Dr Kurir da je to takozvani neuroticizam, blagi poremećaj kojeg je osoba svesna, ima uvid da je štetan i ometajući, ali ne može da ga izbegne.
- Grickanje usana nije ozbiljan psihijatrijski poremećaj. Predstavlja način da se osoba oslobodi unutrašnjeg nemira i napetosti. Može da bude u sklopu anksioznosti ili neobjašnjive uznemirenosti ili straha, i ispoljava se isključivo u stresnim situacijama. Nije redak slučaj da se s grickanjem usana počne u detinjstvu, pogotovo kod dece koja su emocionalno osetljivija, podložna uznemirenosti pri razdvajanju od roditelja, noćnim strahovima - kaže dr Kekić.
Prema njenim rečima, ukoliko se ta vrsta neuroticizma javi oko šeste godine života, može spontano da prođe.
- S druge strane, ako je dete starije, problem može postati hroničan, a grickanje usana oblik nekontrolisanog pokreta mišića. Tada je reč o neželjenom tiku i u tom slučaju se grickanje usana, ređe obraza, javlja češće i nije pod kontrolom osobe koja to radi. Stvara se značajan problem sa samopouzdanjem i ostvarivanjem socijalnih kontakata. Ponekad pojedinac taj tik može da odloži, ali na kraju mora da ga ispolji. Pogotovo kad je uzbuđen, umoran i pod stresom - navodi dr Jasna Kekić.
Dr Kurir je istražio čime sve ljudi suzbijaju negativna osećanja kao što su nervoza, strahovi, paranoja, nemoć, nemiri...
Kada vas preplave ove "tihe ubice", nemojte uvrtati kosu, grickati nokte, jesti, piti kafu, pušiti, već se okrenite zdravom životu i dobrim navikama. Aktivirajte se, mislite pozitivno, slušajte omiljenu muziku i ne zaboravite onu staru izreku: Kakve su ti misli, takav ti je život.
Lečenje psihoterapijom
Dr Jasna Kekić navodi da postoje različite metode prevazilaženja ovog problema.
- Sve zavisi od toga koliko je ovaj problem ometajući za osobu koja ga čini.
Najčešće se predlažu metode psihoterapije, a u ozbiljnijim situacijama, kada je grickanje usana prisutno u vidu tika, mogu se uključiti i lekovi - kazala je sagovornica Dr Kurira.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)