Simptomi da je vaš mališan zaražen je učestalo češanje po glavi. Ako ih ima u kosi gustim češljem možete ih izbaciti na beli papir

Mališan vam se vratio iz vrtića. Malo, malo pa se češka po glavi. Dolazi do vas i kaže: „Mama svrbi me!“ i pokazuje mesto na glavi. To je prvi znak da su se u kosu vašeg deteta uselile vaške!

Nemate razloga da se preterano brinete ili stidite. Naprotiv! To je toliko učestala pojava među decom u kolektivima. Srećom, problem se lako rešava. Dovoljno je da se kupi odgovarajući šampon, i to je to.

Dr Milanko Šekler, doktor veterinarskih nauka iz Veterinarskog specijalističkog instituta „Kraljevo“, kaže za Dr Kurir da su vaške paraziti.- One kao domaćina mogu da izaberu bilo kojeg sisara. Međutim, ubedljivo su najčešće one koje se javljaju kod ljudi. Obično naseljavaju kosu, ali postoje i druge vrste, kao što su stidne ili telesne. Te vrste nisu bezopasne, jer mogu da budu prenosioci tifusa. Srećom, one ne naseljavaju naše krajeve. Bez domaćina mogu da prežive samo 72 sata - objašnjava dr Šekler.

Prema njegovim rečima, humane vaši najčešće nazivamo i dečjim, jer su upravo mališani najizloženiji pošto kod njih dolazi do brzog prenošenja.- Deca su aktivna. Druže se i u igri jedni drugima oslanjaju glavu o glavu. To je glavni razlog što u kolektivima postaju meta ovih napasti. Prvi znak da je dete dobilo vaške je češanje zbog nesnosnog svraba. Jedna vaška, koja potpunu zrelost dostiže za tri nedelje, tokom svog života, koji traje oko 30 do 35 dana, može da izlegne do 140 jajašca, odnosno gnjida. Njih je najteže ukloniti, jer se zalepe za kosu. Njih treba eliminisati da ne bi došlo do ponovnog procesa - navodi dr Šekler i naglašava da bi stoga bilo dobro da decu što češće kontrolišu roditelji ili vaspitači.

Taj stručnjak naglašava da se vaške hrane krvlju i otpadom sa površinskog sloja kože.- Kada vaška napravi ranicu, stvori se krasta, jer dete počne da se češe. Tada može da sa noktiju prenese bakteriju, koja uzrokuje infekciju. A posledica toga može da bude lokalni gubitak kose - upozorava dr Šekler.

Kako on ističe, važno je da se zna da vaške same po sebi nisu prenosioci nekih bolesti ili zaraza, ali treba ih se što pre rešiti.

Kako ih se otarasiti?

Prema rečima dr Milanka Šeklera, najlakše ćete pregledati dete tako što ćete mu glavu postaviti iznad belog papira, a potom temeljno češljati kosu gustim češljem.- Dobro im pregledajte deo iza ušiju, oko slepoočnica i na zatiljku glave, jer se gnjide i vaške najčešće tu nalaze. Ako utvrdite da ih ima, neophodno je da dva do tri puta upotrebite preparate, kao što su šamponi, losioni i ulja, koja mogu biti na prirodnoj ili hemijskoj bazi - kaže on i savetuje da bi sigurnosti radi ceo postupak trebalo da ponovite posle nedelju dana.