Od infekcije korona virusom mogu da obole sve starosne grupe, najčešće se javljaju zimi i u rano proleće, dok leto i visoke temperature uopšte ne vole.

Zašto je tako, pitali smo prof. dr Nadu Kuljić Kapulicu, virusologa, koja se s njima prvi put srela početkom osamdesetih godina prošlog veka, kada su ih dijagnostikovali na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.

Većina pacijenata ima samo blaže simptome, poručuju stručnjaci Svetske zdravstvene organizacije. Poređenja radi, stopa smrtnosti kod sezonskog gripa je oko 0,1 odsto i oko 400.000 ljudi umre od gripa svake godine.

"COVID-19 je najnoviji korona virus koji je uzročnik trenutne epidemije koja se proširila svetom iz Kine. Najčešće izaziva respiratornu bolest koja je slična gripu".

profimedia0138481687.jpg
Foto: Profimedia

Ona ističe da su svi virusi koji imaju spoljašnji omotač oko svoje čestice osetljivi.

"Korona virusi spadaju u ovu kategoriju! Zna se da su izuzetno osetljivi na visoku temperaturu, dok, s druge strane, dobro podnose nisku temperaturu, tako da se i čuvaju na niskim temperaturama. Oni gube infektivnost za pola sata na plus 56 stepeni. Kod niske vlažnosti i više temperature još brže prestaju da budu infektivni. Uništavaju ih standardna dezinfekciona sredstva, s tim da bolje podnose kiselu sredinu (pH 6 – 6.5). Brzo ih neutrališe i UV zračenje", navodi doktorka Kuljić Kapulica.

profimedia0497362957.jpg
Foto: Profimedia

Kurir.rs/BlicŽena/V.N.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: