Sudbonosni rezus-faktor
Jedna od najvažnijih karakteristika krvi, pored krvne grupe, jeste postojanje ili odsustvo takozvanog rezus-faktora (Rh) u njoj. Naučnici Karl Landstajner i Aleksander Viner otkrili su ga 1940. godine u ljudskim crvenim krvnim zrncima, eritrocitima, i do tada nepoznatu materiju nazvali Rh-faktor, po posebnoj vrsti majmuna makakus rezus, kod koga je ona prvi put primećena. Međutim, ono što su takođe otkrili, jeste da taj faktor ne moraju da imaju svi ljudi. Zbog toga su pripadnike ljudske vrste podelili na Rh pozitivne (Rh+), one u čijoj se krvi nalazi, i Rh negativne (Rh-), osobe koje ga nemaju.
Rezus-faktor ima izuzetno velik značaj za ljude, isti kao i krvne grupe, posebno kada je reč o transfuziji krvi. Zbog toga je Dr Kurir istraživao šta on predstavlja, kako utiče na naš život i zašto bi žene koje planiraju da imaju decu trebalo da znaju koji je rezus-faktor njihove krvi.
Postojanje ili nepostojanje jedne vrste proteina na površini eritrocita određuje da li ste Rh pozitivni ili negativni. Mnogo je manji procenat ljudi koji nemaju rezus-faktor (Rh negativni) - svega 15 odsto na svetu. Ipak, taj broj se razlikuje u odnosu na podneblje. Tako rezus-faktor ima čak 85 odsto Evropljana, 92 odsto američkih crnaca, dok je kod Kineza i drugih azijskih naroda zastupljen u čak 99 odsto slučajeva.
Rh-faktor veoma je važan za trudnice. Ako je ona Rh negativna, a bebin otac Rh pozitivan, pa odojče od oca nasledi pozitivan faktor, u trudnoći se mogu javiti izvesne komplikacije. U tom slučaju majka nije ugrožena, ali postoji velika opasnost po zdravlje bebe. Naime, ako u krv Rh negativne žene dospe Rh pozitivna krv, ona stvara antitela koja je brane od te krvi.
Stvorena antitela ostaju u ženinom organizmu do kraja života i ne predstavljaju nikakvu opasnost po nju. Takođe, neće biti rizična ni za bebu u prvoj trudnoći, jer je mala verovatnoća da će se njena krv pomešati s majčinom dok je u stomaku. Međutim, problem može nastati u narednoj trudnoći te žene, s bebom koja je takođe Rh pozitivna.
U tom slučaju antitela mogu proći do bebinog krvotoka i razoriti eritrocite u njenoj krvi, što izaziva određene promene i velike probleme.
Ispitajte svoj Rh-faktor
Otkrivanje Rh-faktora važno je za sve buduće mame i tate, a to se može uraditi na vrlo jednostavan način. Ukoliko se utvrdi da je majka Rh negativna, a otac Rh pozitivan, ne treba paničiti, jer takva trudnoća će se pratiti sa samo malo više pažnje, a ako je baš neophodno, buduća mama biće podvrgnuta jednostavnoj terapiji koja će omogućiti da njena beba bez problema dođe na svet.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti