Pažljivo s kontracepcijom
Pažljivo s kontracepcijom, upozoravaju lekari.
Iako imaju mnogo pozitivnih efekata na vas i vaše zdravlje, nekada može da se dogodi da pojedine vrste sredstava za kontracepciju uzrokuju i neželjene efekte. Upravo to se desilo s kontraceptivnim implantatima "implanon" američkog proizvođača "Merk/Organon", koji su ugrozili zdravstveno stanje Britanke Niki Dejvis (37), čiju su priču preneli gotovo svi svetski mediji.
Nesrećna žena možda nikada neće moći da ostane u drugom stanju zbog posledica koje joj je ostavio ovaj proizvod.
Ona je, kao i hiljade drugih žena širom sveta, 2010. hirurški ugradila implantat u potkožno masno tkivo leve ruke. Trebalo je da on u narednih pet godina ispušta sintetičke hormone u njeno telo kako bi sprečio oplodnju jajne ćelije. Lekari su joj ga preporučili jer je priželjkivala da ostane u drugom stanju. Objasnili su joj da je plodnost mnogo veća nakon uklanjanja implantata. Tako se Niki i odlučila za ovaj zahvat, a nakon dve godine poželela je da ga ukloni. Međutim, kad je otišla kod doktora, oni nisu mogli da pronađu implantat tamo gde su ga ugradili. On je iz ruke jednostavno odlutao u neki drugi deo njenog tela.
- Očajna sam! Htela sam da jednog dana dobijem dete, a sada to možda neću moći. Zašto uopšte starijim ženama nude kontraceptivne implantate kad ovo može da se dogodi? - zapitala se nesrećna Niki, koja sada čeka da lekari uz pomoć skenera otkriju gde se implantat premestio.
Međutim, Niki je možda samo jedna od mnogih žena u svetu kojima se ovo događa zbog "implanona" koji su ugradile. Lekari strahuju da ima više njih kojima su ugrožene šanse da ikad zatrudne zbog nemogućnosti da doktori nađu i uklone implantate.
Lin Harton iz Asocijacije za planiranje porodice rekla je da je vrlo neuobičajeno da ti proizvodi napuste mesto na ruci i kreću se telom.
- To može da se dogodi samo ako su preduboko stavljeni pod kožu, što nije dobro. Pravilo je da žene koje imaju implantate mogu da ih napipaju pod kožom, a one koje to ne mogu, treba da se jave specijalizovanim doktorima - istakla je Hartonova.
Antrfile
Na tržištu od 1987. godine
Prvi kontraceptivni implantati počeli su da se upotrebljavaju još 1987, kad se u Švedskoj i Finskoj pojavio "norplant". On se sastoji od šest fleksibilnih štapića, od kojih svaki sadrži po 36 miligrama kristalnog hormona levonorgestrela. Usavršavanjem "norplanta" nastaje "norplant 2", koji se sastoji od dva štapića sa po 70 miligrama hormona, a sasvim ga prevazilazi "implanon", koji čini jedan štapić sa 68 miligrama etonorgestrela.
Implantat se postavlja pod kožu sa unutrašnje strane nadlaktice nedominantne ruke. Štapić je nevidljiv, ali može da se oseti na dodir. Postavljanje implantata obično se vrši u lokalnoj anesteziji, a u 90 odsto slučajeva postupak traje kraće od tri minuta. Implantat se odstranjuje nakon tri godine, a u 83 odsto slučajeva to traje kraće od pet minuta.
JAKA PORUKA PREDSEDNIKA VUČIĆA: Znate koja ptica se popne orlu, pa ga kljuca stalno?