Ako intenzivno razmišljate o starenju i pribojavate ga se, to može da preraste u psihički problem

Razmišljali ste o starosti? Kakvo je to doba života? Rekapitulacija prohujalih godina? Umirenje od svega što su one donele? Suočavanje sa konačnošću fizičkog postojanja?

Pa, sve to pomalo. To je jedan prirodan proces, baš kao što je detinjstvo, mladost, zrelo doba. I može da bude mnogo lepši od svih prethodnih. Sve zavisi od toga šta vam je u glavi, kako se osećate. Pa šta ako imate bore, koža vam je opuštena, a kosa seda. Vaš mozak je baš onaj kada ste bili mlađi, samo ispunjen svim onim što ste dosad doživeli.

Bolesti ovog puta ne pominjemo, jer one mogu da budu prisutne od rođenja pa do kraja života.

Dr Nevenka Dimitrijević, specijalistkinja opšte medicine u voždovačkom Domu zdravlja, kaže za Dr Kurir da čovek ne treba da razmišlja o sebi kao mladom ili starom biću, već da funkcioniše onako kako mu okolnosti nalažu.

- Ako počnete intenzivno da razmišljate o starosti, to može prerasti u psihološki poremećaj, sa poznatim posledicama. To razmišljanje obično podstiče okolina, a najveći stres u tom smislu može predstavljati odlazak u penziju po sili zakona. Osećaj pripadnosti porodici za sve uzraste ima poseban sociološki značaj, a posebno kod ljudi koji su zaokružili svoj radni vek. Preterana posvećenost deci, a zatim njihovo naglo odvajanje jer žive svoj život, udružena sa bolešću ili smrću supružnika posebno je veliki stres za svakoga, utoliko veći što smo stariji - objašnjava ona.

Prema rečima dr Dimitrijević, u tim prilikama čovek se oseća veoma starim, bez obzira na godine, napuštenim, usamljenim i beskorisnim.

- Ovo ostavlja poznate posledice po širu okolinu, a naša država nije dovoljno bogata da zbrine sve ovakve slučajeve - kaže naša sagovornica.

Kako kaže, produžetak životnog veka čoveka tekovina je civilizacije.

- Izuzetan razvoj nauke, tehnike i industrije omogućio je da se ljudski organizam poštedi velikih fizičkih napora, ali i brojnih infekcija, koje su nekada odnosile živote, a danas se uspešno leče. Zato je u današnje vreme sve teže proceniti na osnovu fizičkog izgleda koliko neka osoba ima godina. Za običnog čoveka ne treba da bude najznačajnija dužina života, već njegov kvalitet, a na njemu stalno treba raditi - voditi zdrav život i održavati stalne kontakte sa ljudima. Samo tako postići će se fizičko zdravlje i emocionalna ravnoteža, što uz veliko znanje i bogato životno iskustvo može biti prednost u odnosu na mladost - kaže dr Dimitrijević.

Antrfile:
Šta sve možete kad ostarite:

- ako ste sami, da se zaljubite
- da pročitate sve one knjige koje, zbog obaveza tokom prethodnih godina, niste stigli
- ako imate talenta, onda slikajte, pišite, fotografišite...
- učlanite se u neki klub u kojem će vam biti lepo
- šetajte se
- posetite mesta koja ste želeli
- spavajte koliko god hoćete, jer nema više budilnika
- čuvajte unučiće
- i uživajte!