Postavlja se pitanje kako je moguće da je zdravstveni sistem 10 puta produktivniji

Pre devet godina urađeno je 2.000 operacija sa ugradnjom veštačkog kuka, a danas više od 12.000 o trošku RFZO. U istom periodu obevljeno je svega 7.000 snimanja na magnetnoj rezonanci (MR), a danas skoro 80.000. Godine 2004. bilo je 18.000 pregleda na skeneru (CT), a lane više od 350.000. I pored svega toga, liste čekanja u javnosti percepiraju se kao "veće nego ikad".

Postavlja se pitanje kako je moguće da je zdravstveni sistem 10 puta produktivniji, a da i dalje postoje liste čekanja! U razgovoru s radiolozima koji rade na MR I CT dijagnostici dobio sam informaciju da je gotovo 50 odsto svih MR nalaza negativno, što je podatak jedinstven u svetu, a da je gotovo 90 odsto urađenih MR snimanja i potvrđenih dijagnoza najverovatnije moglo da se indikuje drugim dijagnostičkim metodama, a da se ne preopterećuje MR.

To je jedan od razloga što su Ministarstvo zdravlja i RFZO inicirali pisanje novog pravilnika o listama čekanja, koji predviđa tačne indikacije, kao i proceduru šta pacijent treba prvo da obavi kako bi bio upućen na MR ili CT. Smatram da probleme s listama čekanja možemo rešiti samo u saradnji sa zdravstvenim ustanovama, boljom organizacijom njihovog rada, njihovom većom odgovornošću, kao i sagledavanjem mogućnosti u pogledu povećanja odnosno ujednačavanja kapaciteta, određivanjem norme koju moraju da ispune, što je posao na kojem će se u budućnosti, verujem, mnogo više raditi.