Pijte što više tečnosti!
Urinarna infekcija je vrlo često oboljenje. To svi znamo jer smo je barem jednom imali. Ne mora uvek zagorčati život, ali neophodno je lečenje kako ne bi ostale posledice. U urinarne infekcije spada i upala bešike ili cistitis, koji se, ako se ne leči, može iskomplikovati.
Prof. dr Aleksandar Vuksanović, urolog, kaže za Dr Kurir da, kada infekcija zahvati samo mokraćnu bešiku, simptomi su učestalo mokrenje, peckanje pri mokrenju, bolno mokrenje i bol u predelu bešike.
- Nekad može biti i krvi u urinu. Kad se infekcija proširi na bubrege, osim tih simptoma, javlja se i povišena temperatura, jeza, groznica, malaksalost. Neke upale mokraćne bešike saniraju se povećanim unosom tečnosti pre nego što se pacijent obrati lekaru. Idealno bi bilo da se, pre otpočinjanja terapije lekovima, uradi urinokultura i na osnovu nje odredi najbolja terapija. Često, zbog težine simptoma i potrebe za brzim lečenjem, ovaj nalaz nije moguće sačekati, već se odmah počinje sa terapijom, a ona se, eventualno, koriguje po dobijanju nalaza - objašnjava ovaj stručnjak.
Prema njegovim rečima, cistitis se klasično leči antibioticima, u trajanju od sedam dana, ali se danas najčešće, kao podjednako efikasna, ali sa manje neželjenih efekata i sa znatno nižom cenom lečenja primenjuje terapija u trajanju od tri dana.
- U nekim slučajevima može se dati i jedna doza antibiotika za koje se iskustveno zna da u najvećem broju slučajeva pomažu. Uz njih se, nekada, daju i nesteroidni antireumatici, a savetuje se i povećan unos tečnosti. Ukoliko dođe do upale bubrega, po pravilu se započinje davanje antibiotika injekcijama, posle čega slede kapsule i tablete. U slučajevima težih oblika infekcije, nekada je potrebno zadržavanje u bolnici - navodi naš sagovornik.
Ako se infekcije često vraćaju, priča prof. dr Vuksanović, savetuje se promena stila života.
- A to znači veći unos tečnosti. Zna se da brusnica, čaj i ekstrakt od nje deluju zaštitno na urinarni sistem. Uz to, i uvin čaj blagotvorno deluje. Nekada se primenjuje zaštitna, produžena terapija antibioticima ili uroantisepticima, u dozama nižim od uobičajenih. Najčešće samo noću, pred spavanje - kaže naš sagovornik.
Antrfile:
Infekcije posle seksa
Prof. dr Aleksandar Vuksanović navodi da ima ljudi kod kojih se infekcije javljaju nakon seksualnog odnosa.- Tada se preporučuje da stimulišu diurezu ili mokrenje neposredno nakon odnosa. Kod njih je potrebno utvrditi i eventualno postojanje infekcije hlamidijom ili ureaplazmom. Ukoliko su rezultati pozitivni, trebalo bi istovremeno da se leči i seksualni partner - navodi on.
"MI NEĆEMO KAO AMERIKANCI DA UPADAMO NA UNIVERZITETE!" Vučić: Jedino mi je žao studenata koji žele da uče! (VIDEO)