Tako se otkrivaju teške bolesti
Dr Tatjana Radosavljević, pulmolog, za Dr Kurir objašnjava da je radiografija pluća ili RTG snimak vrlo jednostavna procedura.
- Radiografija pluća radi se upotrebom rendgen aparata. Pacijent se nasloni na ploču i obavi se snimanje, koje traje nekoliko sekundi. Tokom snimanja ne može doći ni do kakvih komplikacija jer savremeni rendgen aparati vrlo malo zrače. Ni za koga nema opasnosti osim za trudnice u prva tri meseca trudnoće - kaže dr Radosavljević i dodaje da ukoliko je ipak neophodno da se trudnica “slika”, onda je to moguće uraditi upotrebom olovne kecelje koju ona obuče.
Naša sagovornica ističe da je pomoću rendgenskog snimka moguće rano otkriti veliki broj plućnih bolesti, između ostalih i tuberkulozu, bronhitis i astmu, razne upalne procese pluća, plućnu emboliju, vodu u plućima i druge.
- RTG snimak pluća pre svega je vrlo važan za otkrivanje raka pluća. Kad pacijent ima neku vrstu tumora, na snimku se jasno vidi da na površini pluća postoje ograničene senke različitog oblika. Zbog toga nije na odmet da osobe i u redovnim sistematskim pregledima urade radiografiju pluća, naročito ako spadaju u rizičnu grupu, kao što su, na primer, pušači - savetuje dr Radosavljević.
Ona pravi podelu na dve vrste rendgenskih snimaka.
- Mogu se praviti takozvani anteroposteriorni snimci ili snimci anfas i profilni snimci. U većini zemalja je zlatni standard da se pravi anfas snimak i snimak levog profila, jer se tako može videti preko 95 posto promena u plućima - kaže ona.
Ako niste znali, efektivna doza zračenja prilikom klasičnog rendgen snimka je od oko 0,01 do 0,83 mSv (milisiverta). Tokom snimanja pluća pacijent primi dozu zračenja od 0,02 mSv.
Kako rade X zraci?
X ili rendgen zraci otkriveni su 1895. godine. Oni prolaze kroz strukture grudnog koša, kožu, mišiće, kosti, disajne puteve, krvne sudove, limfne žlezde i plućno tkivo i jednim delom upijaju se ili zadržavaju, a drugim delom, koji padne na rendgen film, registruju se kao senka različitog svetlosnog intenziteta.
PREDSEDNIK VUČIĆ SA PREDSEDNICOM SAVETA ZA DUALNO OBRAZOVANJA ŠVAJCARSKE: Ključna uloga u smanjenju stope nezaposlenosti