Dete ima ukočen pogled, nekontrolisano se trza zabačene glave, poplave mu ruke i noge i ne reaguje na vaš glas

Prvi put ste se suočili sa frasom i još uvek ne možete da dođete sebi. Slika vašeg deteta koje je dvadesetak sekundi provelo ukočenog pogleda, modro i u trzavici stalno vam je pred očima! Diže vam se kosa na glavi od pomisli da takvo stanje može da se pojavi, ali pedijatar Olivera Todorović iz Doma zdravlja “Milutin Ivković” za Dr Kurir kaže da nema razloga za strah.

- Fras ili febralna konvulzija najčešće se javlja kod deteta koje ima temperaturu, koja može da se kreće u intervalu od 37 do 39 stepeni. Kod neke dece koja imaju izrazito podražljiv nervni sistem nije neophodna izrazito visoka temperatura, kakvo je uvreženo mišljenje kod odraslih. Temperatura je posledica virusa, bakterija i upalnih procesa. Fras se javlja u uzrastu od prve do pete godine života, a retko kod odojčadi - kaže ona i dodaje da je ovde reč o tipičnom frasu, dok postoji i onaj atipičan, koji je uzrokovan neurološkim problemima.

Fras se manifestuje tako što dete za trenutak ukoči pogled, počne nekontrolisano da se trza, pomodre mu ruke i noge, zabaci glavu unazad, ne reaguje na pozive i dezorijentisano je, a po rečima dr Todorović, napad traje najviše 15 do 20 sekundi.

- Najvažnije od svega jeste da ne ostavlja posledice. Savetujemo roditeljima da ih rashlađuju, mere temperaturu i deci daju “paracetamol” ili “ibuprofen”, kao i da dođu u najbližu zdravstvenu ustanovu. Posle samog napada dete je malaksalo, ali osim toga, kao da se ništa nije desilo. Nekada do napada dođe samo jednom u životu, a nekada uslede i ponavljanja. Tada je neophodno da pedijatar prati razvoj situacije, i ako je neophodno, šaljemo ga kod neurologa - objašnjava ona i dodaje da je u praksi primetila da genetika ima veze sa stanjem niske podražljivosti, što je i razlog nastanka frasa.

Ovaj stručnjak takođe kaže da fras nije razlog za brigu, da je u pitanju pojava koja samo izgleda strašno i na kraju naglašava da je veoma rasprostranjena.

Preventiva!

Kako kaže dr Olivera Todorović, roditeljima obično kažu da kao prevenciju detetu koje imalo fras na pojavu temperature od 38,5 stepeni daju antipiretici.- Takođe im pokažemo kako da u trenutku početka napada koriste mikroklizme dijazepame, koje im prepišemo u zavisnosti od uzrasta deteta i njegove kilaže, a koji se upotrebljavaju rektalno - savet je koji pedijatri daju uplašenim roditeljima.