Budimo ljudi!
Zgrozite se? Ali iskreno... Da li ste ikada pomislili da ovi ljudi nisu bolesni i da to neće preći na vas? Jer mentalna retardacija je stanje u kojem su pojedini ljudi. Oni jednostavno dosežu do nekih drugih granica bitisanja u odnosu na druge. I shodno tome, tako i komuniciraju sa okolinom. I naravno, nisu krivi zbog toga.
Petar Vladetić, specijalni pedagog koji radi sa takvim osobama, potvrđuje za Dr Kurir da mentalna retardacija nije bolest i nema tipične simptome na osnovu kojih bi se mogla dijagnostikovati.
- Dijagnozu postavlja stručni tim na osnovu procene adaptivne sposobnosti i koeficijenta inteligencije. Uzroci mentalne retardacije su brojni. Najviše pažnje izazvali su oni u vidu potpune socijalne deprivacije - lišenosti društva drugih. Njima su čak posvećeni filmovi “Tarzan” i “Knjiga o džungli”. Mentalna retardacija nastala na takav način naziva se funkcionalnom retardacijom. U njenoj osnovi je teorijski koncept takozvanog kritičnog perioda, koji razvojna psihologija objašnjava kroz vremenski ograničen period predodređen za razvoj neke konkretne sposobnosti. Ako se ta sposobnost ne razvije u datom periodu, onda se nikada neće ni razviti - objašnjava on.
Kako kaže, u Srbiji takva mentalna retardacija javlja se kod “dece ulice” i od starosne dobi u kojoj deca dospeju u sistem socijalne zaštite zavisi i krajnji ishod njihovog tretmana i rehabilitacije.
- Može da se javi sa drugim mentalnim ili fizičkim poremećajima ili bez obzira na njih, a takve osobe teško se prilagođavaju promenama, često su tvrdoglave i potrebno im je znatno više vremena da savladaju određene veštine u odnosu na opštu populaciju. U radu s njima naglašena je emocionalna komponenta, kao snažan motivacioni faktor. Interesantno je što im je, u poređenju s opštom populacijom, srazmera inteligencije često pomerena u korist emocionalne inteligencije u odnosu na IQ - otkriva Vladetić.
Lako se zaljubljuju
Jedna od načina komuniciranja s mentalno retardiranima je preko dodira, kaže Petar Vladetić.
- Povremeno je poželjno i stimulativno komunicirati s mentalno retardiranim osobama putem dodira - to se naziva haptičnom komunikacijom. Mentalno retardirani se veoma lako i brzo vezuju za druge. Njima se normalno bude emocije, zaljubljuju se, a kada se to desi, često su posesivni, pa čak i opsesivni - kaže taj pedagog.
VUČIĆ NA BOŽIĆNOJ LITURGIJI U HILANDARU: Predsednik se poklonio pred Bogorodicom Trojeručicom, čestitao najradosniji hrišćanski praznik (VIDEO)