Nema dovoljno radiologa
Zorica Marković, šef kancelarije za informisanje Kliničkog centra Srbije, kaže za Dr Kurir da se za pregled na magnetnoj rezonanci u toj ustanovi čeka i do godinu dana.
- Pregledi u KCS uglavnom se rade u jednoj smeni jer nedostaje kadar za tu vrstu dijagnostike, a nisu zanemarljive ni mogućnosti samih aparata. Uređaji imaju svoja ograničenja i nijedan ne može da radi bez prestanka, a zbog zaštite od radioaktivnog zračenja rad zaposlenih je ograničen, jer radiolozi ne bi smeli da prime dozu zračenja veću od dozvoljene. Manjak radiologa i radioloških tehničara problem je koji otežava rad ne samo KCS već i celokupnom zdravstvu Srbije - navodi ona.
Dr Vladimir Kovčin, direktor KBC “Bežanijska kosa”, potvrđuje za naš list da se i kod njih na pregled čeka, ali ne toliko dugo koliko je u drugim ustanovama.
- Imamo dva uređaja, od kojih je jedan u kvaru. On će biti popravljen za mesec dana. Bez obzira na to, pacijentima zakazujemo preglede za početak jula. To znači da čekaju tri-četiri meseca. Obavimo 20 pregleda dnevno na jednom aparatu. Moglo bi to da bude i više, ali nemamo dovoljno radiologa. Oni imaju beneficirani radni staž zbog doze zračenja koju mogu da prime tokom dana i radimo samo u jednoj smeni - objašnjava Dr Kovčin.
U Kliničkom centru Kragujevac najduže se čeka za pregled glave i kičme. Ti pregledi se zakazuju za februar 2014. godine. U Kliničkom centru Vojvodine radi se u dve smene, a na “magnet” se čeka oko osam meseci.
Šta je magnetna rezonanca (MRI)
Kako stručnjaci objašnjavaju, to je dijagnostička metoda koja omogućava da doktori dobiju vrlo preciznu sliku strukture lobanje, kičmenog stuba, ekstremiteta, kao i mekih tkiva glave i ostalih delova tela. Jednostavno, pomoću MRI stručnjaci mogu da dobiju jasan uvid u oštećenja, tumore, anomalije.
"S PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE ZIĐIN O DALJOJ SARADNJI" Vučić posle sastanka: Posebno smo se osvrnuli na ekonomski značaj projekata i otvaranje novih radnih mesta