Čist kiseonik leči najteže bolesti
Opšte je poznato da je svaka živa ćelija zavisna od kiseonika. Stručnjaci ističu da je uzrok ili posledica najvećeg broja bolesti upravo smanjenje ili prestanak transporta tog elementa do određenih ćelija organizma, nakon čega se dešava da one odumiru, pa nastaju različita oboljenja. Grana medicine koja se bavi lečenjem kiseonikom naziva se hiperbarična medicina. Nažalost, u Srbiji mnogi za nju nisu ni čuli iako je njen značaj toliko velik da se pojava takozvanih hiperbaričnih komora za lečenje u medicini poredi s pojavom antibiotika ili transfuzije.
Dr Kurir je zato istraživao šta sve obuhvata hiperbarična medicina, koja oboljenja mogu da se leče u hiperbaričnim komorama i koliko je takav oblik tretiranja bolesti uspešan. U te svrhe obišli smo Specijalnu bolnicu za hiberbaričnu medicinu u krugu Klinikog centra Srbije, koja važi za najbolju u Evropi. Osnivač i vlasnik bolnice, dipl. inž. tehnologije Miodrag Zarić, rekao nam je da lekovite komore u sklopu ove ustanove trenutno postoje na tri lokacije u našoj zemlji, ali i da je u planu proširivanje kapaciteta.
- Hiperbarične komore su specijalni uređaji u kojima pacijenti udišu čist kiseonik pod pritiskom većim od atmosferskog. Na taj način kiseonik dospeva do svih ćelija u telu, hrani ih i leči niz oboljenja. Specijalna bolnica za hiperbaričnu medicinu je visokospecijalizovana zdravstvena ustanova i u njoj se svakog dana tom metodom uspešno leči 300 teško obolelih pacijenata, koji su prezadovoljni rezultatima. Naša odeljenja se zasad nalaze u krugu Kliničkog centra Srbije u Beogradu, u ortopedskoj bolnici na Banjici, kao i u Specijalnoj bolnici „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji - istakao je Zarić.
Prema njegovim rečima, kiseonik je veoma značajan za opšte stanje organizma, a upravo zbog njegovog manjka nastaju mnoge bolesti i infekcije.
- Svakoj ćeliji, da bi živela, potreban je kiseonik. U trenutku kada ga ne dobija, umire. To se dešava u mozgu, u srcu. Takođe, mnoge infekcije nastaju usled manjka kiseonika u organizmu, a u hiperbaričnim komorama sva ta oboljenja uspešno se tretiraju. Kod nas su dolazili ljudi kojima je, recimo, zbog dijabetesa i jake gangrene trebalo da odseku nogu, a za samo mesec i po dana lečenja u komori toliko bi im se oporavila da bi amputacija jednostavno bila izbegnuta - objasnio je sagovornik Dr Kurira i dodao da kiseonik spasava čak 60 odsto planiranih amputacija kod teških dijabetičara, ali da se pacijenti, nažalost, često jave dosta kasno, pa je lečenje znatno teže.
Treba istaći da samo 20 dana terapije u komorama, po 70 minuta dnevno, stvara odbrambene mehanizme u ćelijama, koje na taj način postaju vitalnije, što dovodi do brzog izlečenja. Pored toga, Specijalna bolnica ima ugovor s RFZO, pa mnogi pacijenti mogu da dođu s lekarskim uputom i koriste komore takođe bez novčane nadoknade.
Hiperbarična komora leči:
* anginu pektoris
* dijabetes
* cirozu jetre
* rane na venama (venske ulceracije)
* promene na krvnim sudovima
* zapaljenja krvnih sudova
* probleme s cirkulacijom
* rane svih vrsta, usled saobraćajne nezgode, operacije, posekotina,
infekcije
* gangrenu, sepsu
* trovanje ugljen--monoksidom
* trovanje bojnim otrovom
* opekotine
* moždani i srčani udar
* akutnu psorijazu
Dečak progovorio posle sedam godina
U Specijalnoj bolnici za hiperbaričnu medicinu svakodnevno stižu deca s različitim razvojnim smetnjama. Medu njima je i M. P. (10), koji je prvi put došao na terapiju kad je imao sedam godina i uopšte nije govorio.
- Do pre tri godine dečak nije ništa pričao, odnosno, imao je svoj jezik, nalik bebećem, koji niko nije razumeo. Nakon prve seanse od 30 ulazaka u komoru počeo je da priča. Bili smo više nego iznenađeni. Toliko je napredovao da je krenuo u školu i sada ide u treći razred - ispričala je majka dečaka.
M. P. je do sada imao 210 ulazaka u komoru, a terapija je vođena prema instrukcijama prof. dr Tomislava Jovanovića.
Izgled hiperbarične komore
Velika hiperbarična komora u Specijalnoj bolnici izgleda kao sterilni vagon sa sedam sedišta levo i desno. Svako ima masku za nos i usta, koju pacijent stavlja i 70 minuta udiše čist kiseonik pod pritiskom većim od atmosferskog.
Deca terapiju koriste nešto kraće, 60 minuta dnevno. U komori, zajedno s pacijentima, nalazi se i stručno medicinsko osoblje, koje sve vreme kontroliše reakcije pacijenta.
Lečenje kiseonikom poboljšava stanje dece s razvojnim problemima
Prof. dr Tomislav Jovanović, novoizabrani ministar prosvete, redovno posećuje Specijalnu bolnicu za hiperbaričnu medicinu, gde veoma uspešno radi s decom koja imaju razvojne probleme.
- Moji saradnici i ja tretiramo nekoliko stotina mališana s razvojnim problemima jedinstvenim programom hiperbarične medicine, koji pokazuje sjajne rezultate. U svetu je sve veći broj dece s razvojnim poremećajima, od kojih je najdominantniji autizam. Ta deca često ne govore, povlače se u sebe, u svoj svet, bez interesovanja su i normalnog uspostavljanja ritma budnosti i spavanja. Smisao našeg rada je da stvorimo dobre preduslove za njihovu rehabilitaciju - istakao je Jovanović.
Prema njegovim rečima, kad se posle tretmana u hiperbaričnoj komori pojave prvi rezultati, roditelji ovih mališana su presrećni.
- Čak i kada dete uspostavi miran san ili gleda roditelje u oči, to je veliki napredak. Ali, da bi rezultati bili što bolji, neophodno je da se terapija kiseonikom primeni u pravom trenutku. Najbolji period za početak je od tri do pet godina životne dobi. Efekti terapije zavise od svih nas koji smo uključeni u nju, ali poseban udeo imaju majke i očevi. Zato im savetujem da budu uporni, istrajni i optimistični, jer njihova deca to osećaju. Decu treba opustiti i boravak ovde im učiniti prijatnim. Baš zato ne nosim beli mantil. Ne želim da ih plašim, već da sede pored mene i osećaju se kao pored drugara. Ovde radim volonterski, a lečenje za decu je potpuno besplatno - kaže profesor Jovanović.
PONOSAN SAM NA SRBIJU KOJU NIKO NE MOŽE DA ZAUSTAVI: Vučić se oglasio iz Zemun Polja - Dve firme htele da odustanu od radova zbog hajke, ali sam ih vratio!