ZAPAD UJEDINJEN PROTIV RUSIJE? Zoran Spasić otkriva planove NATO za jačanje odbrane i podršku Ukrajini: U OVO ĆE SE ULAGATI VIŠE
U Vašingtonu je danas počeo trodnevni samit NATO-a, na kome se obeležava 75. godišnjica osnivanja Alijanse. Tokom jučerašnje posete Pentagonu, odlazeći generalni sekretar Jens Stoltenberg izjavio je da će fokus samita biti obezbeđivanje dodatnih odbrambenih kapaciteta Ukrajini i pokušaj okončanja rata. Na jubilarni samit, međutim, ne baca senku samo rat Rusije protiv Ukrajine, već i dešavanja unutar članica NATO-a.
Dr Rajko Petrović, politikolog, osvrnuo se na ključne tačke samita.
- Očigledno je da je jasno i samim zvaničnicima NATO pakta i liderima država koje su najvažnije članice, da članstvo Ukrajine ne može doći brzo, preko noći i ne može biti puno članstvo. Most znači da oni pokušavaju da premoste postojeću situaciju u kojoj Ukrajina više nije vojno-neutralna država, orijentisana izrazito protiv Rusije - objasnio je Petrović.
Petrović je dodao da vojna pomoć Ukrajini neće prestati.
- Nema sumnje da će vojna pomoć dalje nastaviti da se šalje. Imamo izjavu francuskog predsednika Emanuela Makrona koji je rekao da SAD i Nemačka koče da Ukrajina dobije zeleno svetlo da bude članica NATO pakta - rekao je Petrović.
Zoran Spasić, predsednik Centra za bezbednosnu i međunarodnu politiku, istakao je značaj samita sa političkog aspekta.
- Sam samit je vrlo značajan sa političkog aspekta i utiče na političku situaciju u celom svetu. Glavni cilj samita, pored obeležavanja godišnjice, je da države članice NATO još više nastave da ulažu u odbrambene kapacitete - rekao je Spasić.
On je dodao da će se na samitu raditi na modernizaciji NATO saveza i pojedinačnih država.
- Radiće se na tome da se povećaju budžeti za odbranu, da se uloži više u dronove i sisteme koji su se pokazali korisnim u sukobu Ukrajine i Pojasu Gaze - dodao je Spasić.
Emil Zoronjić, predsednik Upravnog odbora Omladinske mreže Srbije, govorio je o mogućem uticaju predstojećih američkih predsedničkih izbora na NATO.
- Ako gledamo uticaj na alijansu, ne bi uticalo na taj način kao što se predviđa da bi mogao NATO da se raspadne, ali svakako bi u značajnoj meri uticalo na buduće odluke koje bi donosili saveznici SAD - rekao je Zoronjić.
On je dodao da je pitanje koliko je Trumpu u interesu da ide ka izolaciji od Evrope i ostatka sveta.
- Napuštanje Ukrajine, odnosno povlačenje pred Rusijom, nije nešto što bi bilo očigledno za Sjedinjene Američke Države - rekao je Zoronjić.
Zoronjić je takođe istakao da će članstvo Ukrajine u NATO savezu biti jedna od tačaka pregovora između Ukrajine i Rusije u post-ratnom periodu.
- Za vreme rata to se neće desiti. Siguran sam da će Rusija insistirati na tome da Ukrajina ne postane članica NATO, a Ukrajina će nastojati da vodi suverenu spoljnu i bezbednosnu politiku - rekao je Zoronjić.
On je dodao da će mirovni pregovori između Ukrajine i Rusije biti ključni za buduće članstvo Ukrajine u NATO.
- Ukrajina apsolutno želi puno članstvo kako bi zaštitila svoje granice i sprečila bilo kakav novi rat na svojoj teritoriji - zaključio je Zoronjić.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
Kurir.rs
Bonus video:
NIMALO SE NISMO UPLAŠILI SILEDŽIJA, NE DAMO IM SRBIJU! Vučić se obratio građanima: Srbiju im nećemo dati nizašta na svetu, jer Srbiju volimo više od svega