Pronađeni su dokazi o velikom podzemnom rezervoaru tečne vode na Marsu, koji je dovoljan da ispuni okeane na površini planete.

Koristeći podatke Nasinog aparata "Insajt" sa površine Marsa, naučnici su procenili da bi količina podzemne vode mogla da pokrije čitavu planetu do dubine od jednog do dva kilometra.

Ipak, stručnjaci kažu da rezervoar jerovatno neće biti od velike koristi bilo kome ko pokuša da ga iskoristi za snabdevanje buduće kolonije na Marsu.

Voda se nalazi u sitnim pukotinama i porama u steni u sredini Marsove kore, između 11,5 i 20 kilometara ispod površine. Čak i na Zemlji, bušenje rupe dubine kilometar predstavlja izazov..

Naučnici su sa Zemlje poslali brojne sonde i druge aparate na Mars da bi saznali šta se desilo sa vodom koja je bila na planeti pre oko tri milijarde godina, kao i da li na planeti postoji ili je postojao život. Stručnjaci sugerišu da su nalazi pokazatelj da veliki deo vode nije pobegao u svemir, već se filtrirao u planetarnu koru.

"Na ovim dubinama, kora je dovoljno topla da voda postoji kao tečnost. Na manjim dubinama, voda bi bila zamrznuta, kao led", rekao je naučnik sa Univerziteta Kalifornije i glavni autor studije objavljene u ponedeljak u časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences", Vašan Rajt.

Lender "Insajt" sleteo je na Mars 2018. kako bi proučavao unutrašnjost planete, prikupljajući podatke o različitim slojevima planete. Misija "Insajta" završena je 2022. Naučnici su dobili podatke koji su ukazivali na prisustvo vode unutar izlomljenih magmatskih stena.

Geološka istraživanja pokazala su da su se na površini planete pre više od tri milijarde godina nalazila jezera, reke i okeani.

Kurir.rs/Rojters/Priredila M.CG.