U specijalnom serijalu Kurir otkriva kako je zaista izgledao put ostvarenja "američkog sna" ovog kontroverznog milijardera u mutnim vodama balkanske tranzicije

Nakon 2007. godine okolnosti za Šolakov SBB bivale su sve povoljnije. Firma je uglavnom preuzela primat nad Telekomom ne samo kao kablovski provajder, već i kao najveći pružalac internet usluga u Srbiji. U takvim okolnostima, Šolak je ubrzano širio mrežu kupujući lokalne kablovske operatere, da bi 2007. godine vlasništvo nad SBB-om preuzeo investicioni fond “Mid Europa Partners” iz Londona u kojem je Džordž Soroš bio jedan od ključnih ulagača.

U narednom periodu izvršena je akvizicija grupacije “Telemach” koja je pokrivala područja Slovenije i Bosne i Hercegovine, nakon čega je osnovana kompanija Junajted grupa (United Group) u čiji sastav su ušle SBB i Telemach, a sam Šolak postavljen za predsednika borda direktora.

profimedia0494463391.jpg
Foto: Profimedia

Junajted grupa je objedinila najveće internet provajdere i operatere kablovske i satelitske televizije u bivšoj Jugoslaviji sa preko 1,8 miliona korisnika: SBB (Serbia Broadband) - najveći operater i internet provajder u Srbiji (preko 700.000 korisnika); Telemah - glavni kablovski operater u Sloveniji i Bosni i Hercegovini; Total TV - prva mreža satelitske televizije prisutna u šest zemalja bivše Jugoslavije; NetTV Plus - glavni operater televizije preko interneta; United Media – vlasnik televizijskih kanala Sport klub (12 kanala), Sinemanija, Ultra, Mini ultra, Lov i ribolov; CAS Media - najveća agencija za prodaju reklamnog prostora.

Tokom 2014. godine, Junajted grupa je kupila turbo-folk giganta industrije zabave "Grand produkciju" i preuzela kontrolni paket crnogorskog kablovskog operatera BBM. Najzad, Junajted grupa je pokrenula i sopstvenu regionalnu televiziju TV N1, ekskluzivnog partnera CNN, sa studijima u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu. Tim kontroverznim potezom, Šolak je objedinio distribuciju i produkciju medijskih sadržaja što je bio jedan od ključnih poteza u dostizanju dominantnog položaja na tržištu. U rukovodećim strukturama TV N1 kao zastupnik je figurirao slovenački državljanin Tomaž Jeločnik, direktor firme “BL Media Group Limited” sa Britanskih Devičanskih Ostrva, čiji je stvarni vlasnik bio Dragan Šolak.

009-prostorije-gde-je-danas-sbb-sa-show-roomom.jpg
Foto: Kurir

Grupa 2015. godine čini još jedan presedan kupovinom slovenačkog Tušmobila, što je prvi slučaj u regionu da je kablovski operater preuzeo firmu iz oblasti mobilne telefonije. Dalje, 2017. otkupljuje aktivnosti “Central European Media Enterprises” u Hrvatskoj i Sloveniji, uključujući najgledaniji hrvatski kanal TV Nova, čiji večernji dnevnik je najgledanija emisija u zemlji, kao i POP TV, čiji dnevnik “24ur” jeste vodeći slovenački informativni program. Istovremeno, Grupa je nastavila da proširuje svoje aktivnosti na fiksnu i mobilnu telefoniju i da guta konkurente, kao što su BHB Cable TV (BiH), M-kabl (Crna Gora) i Ikom (Srbija).

U toku 2018. godine, Junajted grupa je dobila dozvolu Komisije za zaštitu konkurencije za kupovinu 100 odsto udela u nekadašnjoj kompaniji Dragana Đilasa Dajrekt medija (Direct Media) na tržištima Srbije, Crne Gore, Makedonije i Albanije, što je uključivalo i odobrenje Dajrekt mediji za kupovinu televizijskih stanica Pink BiH i Pink M u Crnoj Gori. Grupa je tada izrazila interesovanje i za kupovinu Televizije Pink u Srbiji, ali i televizijskih stanica u vlasništvu grčke Antena grupe – TV Prva i O2.

djilas.jpg
Foto: Ana Paunković

Širenjem medijskog portfolija, Grupa je ozbiljno zakoračila u sferu produkcije televizijskih sadržaja što je kulminiralo osnivanjem novih i akvizicijama postojećih medija u regionu poput TV Nova S i istoimenog dnevnog lista, dnevnih novina Danas, a poslednjih godina došlo je do intenzivne kupovine većeg broja medija u Bugarskoj i Crnoj Gori gde je u toku preuzimanje koncerna Vijesti.

Dok se grupa širila na terenu, redovno je menjala i vlasnike i investitore. Krajem 2013. godine, fond “Mid Europa Partners” započeo je proces prodaje svog udela u kompaniji Junajted grupa, a krajem marta 2014. kontrolni paket preuzela je investiciona firma “Kohlberg Kravis Roberts & Co” (KKR) u čijem Upravnom odboru se nalazio američki general i bivši direktor CIA Dejvid Petreus. Cena koju je taj američki fond platio za preuzimanje UG iznosila je 1,3 milijardi evra.

profimedia0427576108.jpg
Foto: Profimedia

Pet godina kasnije, u leto 2018. godine, UG je prodata engleskom fondu “BC Partners”, za 2,6 milijarde evra. U tom trenutku, kompanija SBB dostigla je tržišno učešće u Srbiji od 55 odsto što je bio znak za uzbunu u srpskom Telekomu koji se našao pred potpunim uništenjem. Naspram njega, stajao je gigant u vlasništvu velikih međunarodnih investicionih fondova, čiji je put, od biznisa iz “kragujevačke garaže” do regionalnog monopoliste vrednog nekoliko milijardi dolara, bio obeležen ekspanzijom koja je podsećala na prvobitnu akumulaciju kapitala u kojoj su sva sredstva bila dozvoljena.

U SLEDEĆEM NASTAVKU: Tajna uspeha SBB - kako su država, Telekom i PTT bez borbe predali tržište Junajted grupi

Bonus video:

20:46
ŠOLAK HOĆE MONOPOL NA ISTINU: Matić upozorava na perfidne planove milijardera  Izvor: Kurir televizija