Istraživanje o donorstvu - 80 odsto mladih bi prihvatilo organe, a svega 20 odsto njih bi ih i dalo! Dr Knežević: "Upada u oči nedostatak empatije"
Od 28 porodica preminulih samo devet njih je dalo saglasnost ove godine za doniranje organa, što je najmanji procenat saglasnosti za 10 godina, kaže anesteziolog asist. dr Saša Knežević, koordinator za transplantacije UKC Srbije.
U ovoj godini urađeno je ukupno samo 30 transplantacija organa i tkiva, budući je nakon razgovora sa 28 porodica preminulih samo devet njih dalo je saglasnost ove godine za doniranje organa, rekao je za Kurir anesteziolog asist. dr Saša Knežević, koordinator za transplantacije UKC Srbije.
Tih 30 odsto je, kako je naveo, najmanji procenat saglasnosti za 10 godina, a razlog za to vidi i u nedostatku empatije, naročito od pandemije korone.
U poslednje vreme donori su uglavnom pacijenti kog kojih je nastupila moždana smrt usled krvarenja u mozgu, naglašava za Kurir dr Knežević i objašnjava da je moždana smrt potpuni gubitak svih moždanih funkcija, nepovratno, s totalnom destrukcijom i oštećenjem mozga.
- Za utvrđivanje moždane smrti koristimo najstrožije kriterijume. Iz mog iskustva, dugog 12 godina, i oko 1.000 dežurstava u UKCS, već se na osnovu kliničkih kriterijuma i snimanja mozga i glave vidi da taj pacijent, nažalost, više nema šanse. Dužni smo da uradimo i dodatnu dijagnostiku i potvrdimo moždanu smrt. Potom ga pripremamo za potencijalnog donora i razgovaramo s porodicom da li je voljna da ćelije, tkiva i organe donira, da ne budu uništeni, nego da produže nekom život - kaže dr Knežević i dodaje:
- Nažalost, poslednje tri-četiri godine, od pandemije korone, upada u oči nedostatak empatije. Neverovatno je da bi 80 odsto mladih od 20 do 30 godina, kako pokazuje jedno istraživanje, prihvatilo organe, a svega 20 odsto njih i dalo kad bi se našli u toj situaciji.
Kako je Kurir već pisao, da je svih 28 porodica dalo saglasnost za doniranje organa njihovih peminulih članova, mogli smo da spasemo više od 100 života ove godine. A oko 1.600 pacijenata je na listama čekanja za transplantaciju.
- Ljudi u Srbiji moraju da shvate da je doniranje organa normalno, da će tim humanim činom omogućiti nekim roditeljima da i dalje imaju svoju decu, nekoj deci da rastu pored roditelja, braći da imaju sestre, sestrama braću... I da će neko njima drag, ko je, nažalost, izgubio bitku za život, kroz sve te ljude na neki način živeti - istakao je za Kurir dr Saša Knežević.
"ONI ŽELE SRBIJU NA KOLENIMA" Predsednik Vučić o takozvanoj "Vojvođanskoj platformi": Moramo da se suprotstavimo znanjem, snagom i odlaskom u narod