Slušaj vest

Ruska salata je definitivno kraljica praznične trpeze u Srbiji. Nova godina, Božić, kao i drugi veliki praznici kada se prekida post ne mogu proći bez ovog jela. Ipak, originalni recept za rusku salatu, kao i istorijat tog specijaliteta malo su poznati u našoj zemlji, i pored činjenice da se smatra tradicionalnim srpskim jelom.

Originalni recept za rusku salatu Foto: Youtube/My Name Is Andong

Ruska salata se vremenom menjala, a kako su se menjali sastojci, tako je menjano i ime. U originalu, ruska salata se zove Olivije salata, po francuskom kuvaru koji je imao luksuzni restoran u carskoj Rusiji u 19 veku.

Lusijen Olivije je bio glavni kuvar u Ermitažu, jednom od najpoznatijih i najskupljih restorana u Moskvi. Originalnu verziju ruske salate je napravio 1860. godine, i ona je brzo postala specijalitet njegovog restorana.

Screenshot 2025-01-06 105703.jpg
Lusijen Olivije Foto: Printscreen

Ipak, ta popularnost je brzo dovela do zavisti kod drugih kuvara. Ivan Ivanov, jedan od zaposlenih u Ermitažu, je krajem 19. veka pokušao da ukrade recept. On je gledao raspored sastojaka u kuhinji, u jednom trenutku kada Olivije nije bio unutra, i na osnovu zaključaka koje je izvukao napravio je svoju salatu.

Odmah je napustio Ermitaž i zaposlio se u drugom restoranu po imenu "Moskva", gde je služena njegova verzija salate po imenu „Stoličnaja salata“ ("Prestonička"). Ipak, ostalo je zabeleženo da ukus njegove salate nije bio dobar kao original.

Hermitage_Restaurant_in_Moscow.jpg
Restoran Ermitaž Foto: Javno vlasništvo

Jedan od prvih štampanih recepata za Olivije salatu pojavio se 1894. godine, i navedeni su sledeći sastojci:

  • Jedna leštarka (vrsta šumske koke koja se može naći i u Srbiji),
  • Dva krompira
  • Jedan krastavac
  • Tri-četiri lista kupusa
  • Tri velika rečna raka
  • Četvrtina šolje aspika (žele od mesa, sličan pihtijama)
  • Jedna kašičica kapara
  • Tri do pet maslina
  • Majonez

Kao i uvek kada su u pitanju popularni recepti, skupi i egzotični sastojci su vremenom zamenjeni pristupačnijim, pa su tako i rakovi, i leštarke i aspik zamenjeni, barem u srpskoj verziji, piletinom, šunkom, jajima...

Zanimljivo je i da ruska salata ima različite nazive u različitim delovima Evrope. U Danskoj i Norveškoj je zovu Italijanska salata, u Holandiji "Husarska salata", dok u Francuskoj u nazivu ima Makedoniju. U određenim delovima Hrvatske u rusku salatu čak stavljaju seckane jabuke, a pripremaju i verziju bez mesa koja se zove Francuska salata!

 Recept za rižoto salatu sa tunjevinom i graškom:

00:50
Recept za rižoto salatu sa tunjevinom i graškom Izvor: Instagram/lacucinadivane