OVO JE ORIGINALNI RECEPT ZA RUSKU SALATU: Istorijat "kraljice praznika" - U nju su išli BIZARNI sastojci, a tek kada čujete šta Hrvati stavljaju u nju... (FOTO)
Ruska salata je definitivno kraljica praznične trpeze u Srbiji. Nova godina, Božić, kao i drugi veliki praznici kada se prekida post ne mogu proći bez ovog jela. Ipak, originalni recept za rusku salatu, kao i istorijat tog specijaliteta malo su poznati u našoj zemlji, i pored činjenice da se smatra tradicionalnim srpskim jelom.
Ruska salata se vremenom menjala, a kako su se menjali sastojci, tako je menjano i ime. U originalu, ruska salata se zove Olivije salata, po francuskom kuvaru koji je imao luksuzni restoran u carskoj Rusiji u 19 veku.
Lusijen Olivije je bio glavni kuvar u Ermitažu, jednom od najpoznatijih i najskupljih restorana u Moskvi. Originalnu verziju ruske salate je napravio 1860. godine, i ona je brzo postala specijalitet njegovog restorana.
Ipak, ta popularnost je brzo dovela do zavisti kod drugih kuvara. Ivan Ivanov, jedan od zaposlenih u Ermitažu, je krajem 19. veka pokušao da ukrade recept. On je gledao raspored sastojaka u kuhinji, u jednom trenutku kada Olivije nije bio unutra, i na osnovu zaključaka koje je izvukao napravio je svoju salatu.
Odmah je napustio Ermitaž i zaposlio se u drugom restoranu po imenu "Moskva", gde je služena njegova verzija salate po imenu „Stoličnaja salata“ ("Prestonička"). Ipak, ostalo je zabeleženo da ukus njegove salate nije bio dobar kao original.
Jedan od prvih štampanih recepata za Olivije salatu pojavio se 1894. godine, i navedeni su sledeći sastojci:
- Jedna leštarka (vrsta šumske koke koja se može naći i u Srbiji),
- Dva krompira
- Jedan krastavac
- Tri-četiri lista kupusa
- Tri velika rečna raka
- Četvrtina šolje aspika (žele od mesa, sličan pihtijama)
- Jedna kašičica kapara
- Tri do pet maslina
- Majonez
Kao i uvek kada su u pitanju popularni recepti, skupi i egzotični sastojci su vremenom zamenjeni pristupačnijim, pa su tako i rakovi, i leštarke i aspik zamenjeni, barem u srpskoj verziji, piletinom, šunkom, jajima...
Zanimljivo je i da ruska salata ima različite nazive u različitim delovima Evrope. U Danskoj i Norveškoj je zovu Italijanska salata, u Holandiji "Husarska salata", dok u Francuskoj u nazivu ima Makedoniju. U određenim delovima Hrvatske u rusku salatu čak stavljaju seckane jabuke, a pripremaju i verziju bez mesa koja se zove Francuska salata!
Recept za rižoto salatu sa tunjevinom i graškom:
VUČIĆ ČESTITAO NAJRADOSNIJI PRAZNIK Božić nas inspiriše da otvorimo svoja srca! Mir i ljubav ostaje naš čvrsti oslonac i tačka okupljanja oko najviših vrednosti