Sezona godišnjih odmora već je u punom jeku, a mnogi su se uputili na more kako bi se malo rashladili po ovim izuzetno tropskim temperaturama. Međutim, neretko uživanje u morskom plavetnilu mogu uništiti meduze.

Otrov iz ovih želatinastih morskih bića u kontaktu sa kožom izaziva bol sličan opekotini uz pojavu crvenila i otoka. Prva pomoć u tom slučaju je da potpuno smireni izađete iz vode i nikako ne trljate ranu, jer ćete, ukoliko to uradite, potisnuti otrov dublje u kožu.

more.jpg
Shutterstock, Ilustracija 
Mnogi su spas od visokih temperatura potražili na obalama morafoto: Shutterstock, Ilustracija

Prva reakcija nakon što vas meduza ožari je pranje slanom vodom

Da biste opekotinu od meduze uspešno sanirali sami sledeći korak je da povređeno mesto isperete morskom vodom, nikako slatkom, da bi se ostaci meduzinog otrova bolje isprali. Ukoliko na rani ima i meduzinih pipaka ne odstranjujte ih golim rukama ili peškirom. Upotrebite pincetu ili neki drugi sličan predmet.

Po dolasku sa plaže na užareno mesto možete da stavljate kockice leda zamotane u peškir ili krpu da bi se smanjio otok. Od pomoći može da bude i ispiranje fiziološkim rastvorom, što će da ublaži bol. U alternativne metode ubrajaju se kantarionovo ulje i med koji pomažu brže zaceljivanje užarenog dela kože.

Ukoliko osetite pogoršanje, javite se lekaru

Pomoć lekara

U apoteci možete da potražite kremu koja u sebi sadrži analgetik i antihistaminik. Međutim, ako simptomi ne prestaju niti se ublažavaju posle nekoliko sati neophodna je pomoć lekara.

Inače, veličina meduze ne ukazuje na njen otrovt. Naime, i opekotina od najsitnije meduze može da bude uzrok komplikacija.

(Kurir.rs/M.J)